Zamknij

Czym się różnią baterie Li-Ion i Li-Po?

08:21, 12.05.2023 . Aktualizacja: 08:21, 12.05.2023
Skomentuj

W smartfonach najczęściej stosowane są dwa rodzaje baterii litowo-jonowe (Li-Ion) i litowo-polimerowe (Li-Po). Oba rodzaje mają swoje mocne i słabsze strony. Można je wielokrotnie ładować, mają zdolność magazynowania energii, a także całkiem przystępne ceny. Podpowiadamy, czym różnią się między sobą te dwa rodzaje baterii.

Bateria litowo-polimerowa

Każda bateria składa się z elektrody dodatniej, ujemnej oraz elektrolitu lub ciekłego związku chemicznego, który umieszcza się między nimi. W przypadku baterii Li-Po to porowaty związek chemiczny lub elektrolit podobny w swojej konsystencji do żelu. Nie ma tutaj cieczy, dzięki czemu ryzyko wycieku elektrolitu jest mniejsze. Są stosunkowo niewielkie i lekkie, dlatego nie zabierają dużej ilości miejsca w korpusie urządzenia. Na akumulator składają się pojedyncze ogniwa, a dopiero pełny komplet stanowi zestaw, który można zamontować w urządzeniu.

Bateria litowo-jonowa

Bateria Li-Ion wykorzystuje elektrolit, który jest cieczą. Jedna elektroda powstaje z węgla, a druga z tlenków metali. Oprócz tego producenci stosują również specjalny kontroler, który reguluje moc i przepływ rozładowania akumulatora. Dzięki temu bateria nie przegrzewa się ani nie eksploduje. Dużą zaletą tego rodzaju baterii jest ich duża moc, brak efektu pamięci i niższa cena niż w przypadku modeli litowo-polimerowych. Akumulatory Li-lon są wydajne i pojemne. W starszych modelach telefonów czasami strzelały. Obecnie są w pełni bezpieczne, zarówno dla użytkownika, jak i smartfonu.

Kiedy wymienić baterię?

Bateria, jak każdy inny podzespół może się zużyć. Po latach nie magazynuje tak dobrze energii, ładuje się wolniej, co znacznie utrudnia korzystanie ze smartfonu. Jeżeli zauważysz problemy z baterią, to warto udać się do serwisu telefonów i oddać telefon na diagnozę. Jeżeli będzie taka konieczność, pracownik wymieni zużytą baterię, a telefon odzyska dawną sprawność. Nowe podzespoły można znaleźć tutaj: https://gsmok.pl/baterie-c054. Ważne, by oddać urządzenie do odpowiedniego serwisu. Samodzielna naprawa grozi uszkodzeniem innych podzespołów. Wyświetlacze, podobnie jak baterie w wyniku eksploatacji ulegają zużyciu lub uszkodzeniom mechanicznym. Analogicznie, jak w przypadku wymiany akumulatora, by dostać się do ekranu, trzeba otworzyć korpus, wypiąć stary wyświetlacz i włożyć nowy, który można zamówić na stronie: https://gsmok.pl/wyswietlacze-c106. Takie działania wymagają precyzji i dokładności, dlatego warto je powierzyć osobom z odpowiednim doświadczeniem! Dzięki kompleksowej obsłudze serwisant zamówi produkty ze sprawdzonego źródła, wykona swoja pracę, a Ty odzyskasz telefon w stosunkowo krótkim czasie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%