Specjaliści w dziedzinie osprzętu diamentowego z firmy Distar pomogą nam zrozumieć, jakie tarcze diamentowe istnieją i jak je prawidłowo wybierać w oparciu o obrabiany materiał
Szlifierka kątowa to narzędzie, bez którego żadna budowa ani garaż nie mogą się obejść. Bardzo często na szlifierkach kątowych stosuje się specjalistyczne tarcze diamentowe, które najczęściej są przeznaczone do cięcia różnego rodzaju kamienia i płytek. Diament syntetyczny, który działa jako element tnący tarczy diamentowej, jest bardzo trwałym materiałem, zdolnym do osadzania i niszczenia materiałów, takich jak płytki ceramiczne, gres, cegła, beton, asfalt, naturalne i syntetyczne rodzaje kamienia, metal i wiele innych. Specjaliści w dziedzinie osprzętu diamentowego z firmy Distar pomogą nam zrozumieć, jakie tarcze diamentowe istnieją i jak je prawidłowo wybierać w oparciu o obrabiany materiał.
Na półkach sklepowych można znaleźć wiele różnych tarcz diamentowych, które różnią się średnicą, wyglądem, możliwością pracy w trybie na sucho lub na mokro i innymi cechami. W szlifierkach kątowych stosuje się tarcze 115, 125, 150, 180 i 230 mm, które pracują w trybie na sucho, ponieważ stopień bezpieczeństwa elektrycznego szlifierki kątowej nie pozwala na pracę z chłodzeniem tarcz wodą. Najpopularniejsze są tarcze do szlifierek kątowych 125 i 230 mm i mają łączny udział w 90% sprzedaży spośród wszystkich tarcz do szlifierek kątowych.
Większość tarcz do szlifierek kątowych ma różne otwory w swoim korpusie. Odbywa się to w celu poprawy chłodzenia podczas pracy, ponieważ tarcza bez podawania płynu chłodzącego może się przegrzać w cięciu.
W zależności od konstrukcji warstwy diamentowej wyróżnia się kilka grup tarcz diamentowych:
Wszystkie te cechy konstrukcyjne wpływają na obróbkę materiału i obciążenie na napęd szlifierki kątowej. Które z tych tarcz bardziej nadają się do obróbki płytek, a które do betonu lub innych wyrobów?
Płytki i inne materiały okładzinowe, takie jak gres, granit, marmur itp., prawie zawsze są obrabiane za pomocą tarczy diamentowej 125 mm typu korona. Do obróbki granitu można również znaleźć tarczę 230 mm, ale one dają zgrubne cięcie z poszarpanymi krawędziami materiału, który wymaga dopracowania.
Spośród tarcz 125 mm można znaleźć nie tylko tarcze z ciągłą warstwą. Czasami producenci za pomocą cięcia laserowego dzielą taką tarczę na warunkowe segmenty, między którymi odległość jest bardzo mała (1-2 mm). Taka tarcza nie jest pełnoprawną segmentową i nie pozostawia odpryski na płytce, ale taka segmentacja pozwala tarczy nie odkształcać się w przypadku nadmiernego przegrzania.
Również wśród tarcz do płytek i innych materiałów okładzinowych można znaleźć faliste tarcze ciągłe. Takie tarcze trudno nazwać pełnoprawnymi tarczami turbo, ponieważ pofałdowanie w tym przypadku jest bardzo cienkie i nie ma szkodliwego wpływu na czystość ciętej krawędzi. Dzięki takiemu mikro pofałdowaniu tarcza diamentowa może obrabiać grube półfabrykaty i nie przegrzewać się.
Ogólnie rzecz biorąc, podczas pracy z tarczami do płytek, lepiej jest samodzielnie monitorować nagrzanie się tarczy i zapobiegać nadmiernemu przegrzaniu osprzętu.
Cięcie betonu, cegły i różnych wyrobów betonowych bardzo różni się od cięcia materiałów okładzinowych, ponieważ często jest to praca zgrubna, a jakość ciętej krawędzi nie ma znaczenia. Cięcie betonu można wykonać zarówno tarczą 125 mm, jak i 230 mm, w zależności od pożądanej głębokości cięcia.
Tarcza diamentowa 125 mm daje maksymalną głębokość cięcia rzędu 35 mm. Ta głębokość jest wystarczająca do wykonywania niektórych rodzajów pracy, na przykład przycinania małych części lub wycinania bruzd do okablowania.
Tarcze do betonu 230 mm umożliwiają cięcie na głębokość 70 mm. Ta głębokość jest wystarczająca do cięcia bruzd pod rury i duże kable, wycinania otworów, cięcia różnych wyrobów betonowych (kostka brukowa, płyty chodnikowe itp.).
Do obróbki takich materiałów stosuje się tylko segmentowe lub falowane diamentowe tarcze do betonu. Jakie więc ich zasadnicze różnice i zalety względem siebie?
Konstrukcja warstwy diamentowej tarczy ma ogromny wpływ na wykonywalność przez nią operacji i obrabiany materiał. Warto pamiętać, że tarcze typu korona służą wyłącznie do cięcia materiałów okładzinowych, a segmentowe i turbo – do zgrubnych operacji z betonem, cegłą, asfaltem i innymi. Wybierając tarczę, zwróć uwagę na zalecenia producenta. Wszyscy producenci osprzętu diamentowego ściśle regulują, do jakich materiałów należy użyć tej lub innej tarczy diamentowej do szlifierki kątowej.