Zamknij

Tarcze diamentowe i sprzęt, na którym są używane

07:49, 05.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:50, 05.04.2024

Tarcze diamentowe są używane do cięcia prawie wszystkich rodzajów materiałów budowlanych, takich jak płytki, granit, marmur, beton, asfalt, cegła, dachówka, krawężnik, metal i wiele wiele innych. W tym artykule porozmawiamy bardziej szczegółowo o tym, jakie są tarcze diamentowe, do czego są przeznaczone i na jakim sprzęcie są używane.

Klasyfikacja tarcz diamentowych

Może kiedyś słyszałeś już takie zdanie, jak tarcza diamentowa typu turbo lub segmentowa, ale czy zastanawiałeś się o tych znaczeniach? Przecież jest to bardzo ważny czynnik przy wyborze osprzętu diamentowego. Warunkowo tarcze diamentowe można podzielić na 4 podgatunki:

  1. Jednolity. Takiej tarcze jednolite (solidne) nazywane są również koroną. Tarcza typu korona ma solidną krawędź diamentową, bez pofałdowania (o jednej grubości na całej warstwy diamentowej dookoła). Takie tarcze są najczęściej używane do cięcia materiałów okładzinowych, takich jak płytka ceramiczna, gres, granit, marmur, a nawet szkła.
  2. Falowany. Jeśli w warstwie diamentowej ciągłej tarczy występuje pofałdowanie (wgłębienia o różnej grubości i kształcie), taka tarcza nazywa się falowaną lub turbo. Tarcze typu turbo służą do cięcia materiałów, takich jak płyty chodnikowe, beton, cegła, metal i inne.
  3. Tarcza segmentowa. Tarcza segmentowa to tarcza, której krawędź nie jest ciągła, ale jest podzielona na sektory, zwane segmentami. Doskonale sobie radzą z obróbką betonu (w tym zbrojonego), różnych wyrobów betonowych i asfaltu.
  4. Kombinowane. Jeśli tarcza segmentowa ma pofałdowanie na swoich segmentach, można ją przypisać do tej kategorii. Podobnie jak segmentowa, służy do obróbki wyrobów betonowych i asfaltu.

Wybierając tarczę, bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę jej typ, ponieważ tarcze segmentowe lub turbo tną materiał z dużymi poszarpanymi odpryskami i nie nadają się do obróbki materiałów okładzinowych, w których potrzebna jest czysta i piękna krawędź po cięciu. Wszyscy producenci na tarczach diamentowych podają materiał, do którego zaleca się jej stosowanie, ponieważ wszystkie tarcze są testowane na różnych rodzajach materiałów budowlanych. Pamiętaj, aby koniecznie zwrócić uwagę na zalecenia producenta osprzętu diamentowego dotyczące materiału, do którego ta lub inna tarcza jest przeznaczona.

Різання керамограніта на плиткорізах

Na jakim sprzęcie używane są diamentowe tarcze tnące

Ponieważ istnieje wiele różnych rozmiarów diamentowych tarcz tnących (od 100 mm do 2000 mm), producenci elektronarzędzi produkują wiele rodzajów sprzętu do ich pracy. Przyjrzyjmy się najbardziej rozpowszechnionym rodzajom sprzętu i zadaniom, które mogą wykonywać:

  • Szlifierka kątowa. Należy zauważyć, że szlifierki kątowe występują w czterech głównych średnicach – 125, 150, 180 i 230 mm, najbardziej rozpowszechnione z nich to 125 i 230. Praca z osprzętem diamentowym na szlifierce kątowej odbywa się wyłącznie w trybie na sucho. Tarcze diamentowe 125 są najczęściej używane do obróbki materiałów okładzinowych, takich jak gres i płytki ceramiczne. Ponadto tarcze diamentowe 125 mm stosuje się do cięcia bruzd do okablowania w takich materiałach jak cegła, beton, bloki piankowe i inne. Głębokość cięcia tarczy 125 wynosi tylko 30-35 mm, a więc wykonywane operacje są ograniczone do tej głębokości. Tarcze o średnicy 230 mm mogą ciąć na głębokość 70 mm i są używane do cięcia cegieł, betonu, asfaltu i innych materiałów nie wykładzinowych, ponieważ nie ma tarcz 230 mm typu korona, które dają czystą krawędź po cięciu.
  • Elektryczna przecinarka do płytek. Na przecinarkach do płytek najczęściej używa się tarcz diamentowych 200 i 250 mm do cięcia na mokro materiałów okładzinowych. Prawie wszystkie tarcze do przecinarek do płytek mają solidną warstwę. Czasami można spotkać z drobnymi i płytkimi pofałdowaniami, które są przeznaczone do cięcia grubych materiałów. Pofałdowanie pomaga usunąć szłam z obszaru cięcia i zwiększa wydajność narzędzia.
  • Maszyna do cięcia kamienia. Dzięki maszynom do cięcia kamienia możliwe jest zgrubna i wykończeniowa obróbka materiałów, takich jak cegła, granit, kostka brukowa, a nawet marmur. Istnieją zarówno segmentowe, jak i tarcze z warstwą ciągłą do maszyn do cięcia kamienia, w zależności od materiałów, które należy obrobić. Najpopularniejsze średnice tarcz do maszyn do cięcia kamienia to 300, 350 i 400 mm. Wszystkie maszyny do cięcia kamienia pracują z dopływem cieczy chłodzącej.
  • Przecinarki benzynowe i elektryczne. Stosuje się je głównie do cięcia betonu, cegły i asfaltu. Przecinarki mogą pracować zarówno z zaopatrzeniem w wodę, jak i w trybie na sucho. Używa się z nimi głównie tarcz 350 i 400 mm. Wszystkie tarcze do przecinarek – wyłącznie segmentowe.
  • Szczeliniarka. Szczeliniarki są przeznaczone do powierzchni pionowych, ponieważ są bardzo masywne i nie należą do klasy sprzętu ręcznego. Za pomocą szczeliniarek najczęściej wykonuje się różne prace na nawierzchniach betonowych lub asfaltowych. Siatka wymiarowa szczeliniarek jest bardzo szeroka i stosuje się na nich tarcze diamentowe od 300 do 1200 mm. Na takim sprzęcie używane są tylko tarcze segmentowe.
  • Bruzdownica. Jest to wąsko ukierunkowany rodzaj ręcznego elektronarzędzia, który jest przeznaczony do cięcia bruzd do układania okablowania lub innej komunikacji w ścianach, podłodze lub suficie. Istnieją bruzdownice do różnych średnic, od 125 do 230 mm. Do układania okablowania wystarczy tarcza diamentowa 125 mm, ponieważ głębokość cięcia 30-35 mm wystarcza do układania kabli. Układanie rur wymaga głębszych bruzd, dlatego do takich celów stosuje się bruzdownica 230 mm. Można z nimi używać tylko tarcze segmentowe, ponieważ są lepiej chłodzone, co jest bardzo ważne podczas cięcia bruzd. Cięcie bruzd odbywa się odrazu na całą pożądaną głębokość i bez dostarczania płynu chłodzącego, dlatego przegrzanie się tarczy w tym przypadku jest normalnym zjawiskiem.
  • Maszyna do cięcia ścian. Ten rodzaj sprzętu służy do cięcia zarówno ścian, jak i nawierzchni podłogowych. Maszyny do cięcia ścian są używane tylko z podawaniem wody i tarczami segmentowymi od 600 do 1200 mm.

Tak szeroka gama urządzeń umożliwia wykonywanie wielu zadań budowlanych, takich jak:

  1. Cięcie materiałów okładzinowych.
  2. Wszystkie rodzaje prac demontażowych.
  3. Renowacja podłóg.
  4. Wycinanie bruzd.
  5. Wycinanie otworów w ścianach i podłodze.
  6. Przycinanie wyrobów.
  7. Wycinanie przerw termicznych i dylatacyjnych.
  8. Wymiana nawierzchni drogi.

Jest to nie cała lista podstawowych operacji, które można wykonać za pomocą diamentowych tarcz tnących. Jeśli nie wiesz, gdzie znaleźć szeroką gamę tarcz do obróbki dowolnych materiałów budowlanych, zalecamy wybrać tarczę diamentową tutaj. Szeroka gama tarcz o dowolnej średnicy i do wszystkich materiałów, a także wygodna nawigacja – pomogą Ci bardzo szybko wybrać wysokiej jakości materiały eksploatacyjne!

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%