Zamknij

Gruz budowlany – czy możliwe jest jego ponowne wykorzystanie?

12:45, 19.04.2024 . Aktualizacja: 12:45, 19.04.2024
Skomentuj

Szacuje się, że co roku generowane są miliony ilości gruzu. Najczęściej dzieje się to w wyniku inwestycji takich jak remonty mieszkań czy rozbudowy domów, po których zazwyczaj pozostaje naprawdę wiele odpadów. Wyrzucanie ich do miejskich pojemników jest nielegalne, zupełnie jak porzucanie ich w odludnym miejscu – oba przedsięwzięcia grożą naprawdę poważnymi karami grzywny. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że gruz może zostać wykorzystany ponownie; aby do tego doszło, musi on przede wszystkim zostać oczyszczony z elementów takich jak drewno, wkręty czy z fragmentów folii, a także rozdrobniony za pomocą kruszarek. Istnieje szereg różnych sposobów na to, jak w efektywny (a czasem również efektowny) sposób zagospodarować nadmiar wyprodukowanego gruzu. Postanowiliśmy przytoczyć te najpopularniejsze!

Zainspiruj się! Sposoby ponownego wykorzystania gruzu

Wbrew pozorom, gruz doskonale sprawdzi się w niemal każdym ogrodzie. Można go zastosować między innymi do tworzenia elementów architektury ogrodowej, takich jak pagórki, zbocza czy skarpy. Oczyszczone resztki poremontowe nadadzą się również do stworzenia ogrodu w górskim klimacie, a także własnego oczka wodnego. Opcji jest naprawdę wiele, jednak najczęstszą z nich jest tworzenie z gruzu dodatkowej warstwy podłoża w miejscach narażonych na nadmierne gromadzenie się wody. Innym sposobem jest budowa tarasu – gruz sprawdzi się tam jako dodatkowe utwardzenie gruntu pod kostkę. Pozostając w tematyce utwardzeń, warto wiedzieć o tym, że gruz bardzo często wykorzystywany jest w budowie dróg prowadzących na posesję. By trasa była stabilna i bezpieczna, nawierzchnia powinna zostać położona na znakomicie utwardzonej powierzchni. Zastosowanie zalegającego gruzu znacznie zmniejsza koszta, jakie w przeciwnym wypadku wydałoby się na specjalne kruszywo do utwardzania. Nierzadko gruzu używa się również do niwelowania działki; w tym przypadku gruz służy głównie nadsypywaniu nierównej nawierzchni. Jednak co w przypadku, gdy gruzu nadal jest co niemiara, a Ty nie masz już co z nim zrobić?

Jak pozbyć się gruzu?

Przedstawiamy bezpieczne i legalne możliwości

Gruz to nieodłączny element wszelkiego rodzaju prac budowlanych. Jego niewielkie ilości z powodzeniem można zapakować do worków, następnie do bagażnika samochodu i wywieźć do najbliższego punktu PSZOK. Zdarza się jednak, że gruzu jest zbyt wiele. W takim momencie warto skorzystać z pomocy specjalistycznych firm, które oferują bezpieczny wywóz odpadów budowlanych. Przykładem jest WILK – kontenery na odpady, posiadający dekadę doświadczenia w wywozie gruzu, odpadów, gabarytów, a także śmieci. Firma dostarcza pod wskazany adres specjalny kontener, przyjeżdżając po niego po telefonie z informacją o jego zapełnieniu. Takie rozwiązanie to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu i ułatwienie dla osób, które z różnych przyczyn nie dysponują innymi rozwiązaniami. Zlecenie wywozu odpadów profesjonalistom daje pewność, że gruz zostanie prawidłowo zutylizowany.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%