Obowiązek alimentacyjny rodziców to nic innego jak dostarczanie dziecku środków utrzymania, a także wykonania. Wbrew powszechnej opinii, alimentów nie płaci się ani do 18 roku życia, ani do 26 roku życia – istnieją bowiem pewne sytuacje, w których ten obowiązek może trwać dłużej bądź ustać wcześniej. Obecnie nie istnieje górna granica wieku, która uchylałaby obowiązek alimentacyjny rodziców względem swoich dzieci. Co to oznacza? Już dziś przyjrzyj się bliżej kwestii obowiązku alimentacyjnego i przekonaj się o dynamice tego rodzaju spraw.
Zgodnie z obowiązującym prawem, rodzice mają obowiązek świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które z różnych przyczyn nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Jak możemy zauważyć, nie ma tu odgórnie określonego wieku, którego osiągnięcie wycofywało opisywane zobowiązanie. Oznacza to, że także dzieci pełnoletnie, które nadal się uczą bądź nie mogą utrzymać się samodzielnie, mają prawo otrzymywać od rodziców wsparcie finansowe. Jak możemy zauważyć, kluczowa w tym wszystkim jest zdolność dziecka do samodzielnego utrzymania się; jeżeli pełnoletnie dziecko nie kontynuuje nauki, jednak z powodu braku możliwości znalezienia pracy (mimo podejmowanych starań) lub z innych przyczyn wciąż nie może się utrzymać, wciąż ma prawo dochodzić wsparcia finansowego od rodziców. Płacenie alimentów na dorosłe dziecko może okazać się jednak sporym obciążeniem dla rodziców; zarówno pod względem finansowym, jak i emocjonalnym. Stąd mogą oni sporządzić wniosek o zniesienie alimentów na pełnoletnie dziecko – jednak pozew ten musi spełniać szereg wymogów formalnych, jakie zawarte są w przepisach proceduralnych. Taki dokument powinien zawierać elementy takie jak:
Sprawy alimentacyjne pomiędzy rodzicami a dorosłym dzieckiem często obciążone są olbrzymim pokładem emocji – przez co bywają one stresujące i trudno jest się w nich odnaleźć. Niezbędna może okazać się pomoc specjalisty. Wielu radców prawnych oferuje kompleksowe wsparcie w zakresie prowadzenia postępowania w sprawach o uchylenie alimentów. Przykładem jest Kancelaria Radcy Prawnego Anny Zagulskiej. Na stronie https://radca-az.pl/ zainteresowani mogą dowiedzieć się, że radczyni z wieloletnim doświadczeniem zajmuje się między innymi sprawami rodzinnymi, w tym także tymi dotyczącymi alimentów. Sam proces uchylania alimentów na pełnoletnie dziecko, wykazujące zdolność do samodzielnego funkcjonowania, wymaga szeregu dokumentacji – zwłaszcza dotyczących zmian w sytuacji życiowej i finansowej dziecka, jakie by mogły uzasadniać zakończenie tego rodzaju obowiązku. Istotne jest zwłaszcza zgromadzenie odpowiednich dowodów, jak zaświadczenie o zatrudnieniu bądź innych informacji wskazujących na samodzielność życiową dziecka. Każda sprawa jest inna, stąd należy przygotowywać się do niej indywidualnie – najlepiej pod okiem doświadczonej osoby. Sąd natomiast zadecyduje o uchyleniu alimentów między innymi na podstawie własnej oceny opartej na zgromadzonych materiałach. Przygotowania do sprawy mogą być sporym wyzwaniem, stąd tak wiele osób decyduje się dziś na skorzystanie ze specjalistycznej pomocy radcy prawnego bądź adwokata.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz