Chyba nikomu już dziś nie przychodzi do głowy ręczne cięcie słomy i siana – a tak właśnie było aż do XIX a w wielu miejscach nawet do połowy XX wieku. Wtedy to w ofercie producentów maszyn rolniczych zaczęły pojawiać się mechaniczne sieczkarnie, znacznie usprawniające i ułatwiające prace rolnikom. Najpierw były to proste modele stacjonarne, później pojawiły się sieczkarnie samojezdne, a wśród nich właśnie Orkan. Co to za maszyna, jak działa i co psuje się w niej najczęściej? Sprawdź!
Sieczkarnia Orkan jest maszyną rolniczą służącą do siekania roślin zielonych. Tnie, kosi, rozdrabnia i miażdży surowce takie jak słoma, siano, trawa, koniczyna, ale także żyto czy kukurydza. Używa się jej nawet do rozdrabniania wierzby energetycznej. Otrzymana sieczka może stanowić podstawowy składnik paszy dla zwierząt albo wartościowy nawóz naturalny. Z tych właśnie powodów sieczkarni używa się w większości gospodarstw.
Maszyny rolnicze o nazwie Orkan to zarówno sieczkarnie samojezdne, jak i ścinacze bijakowe. Produkowane były one przez Poznańską Fabrykę Maszyn Żniwnych Agromet. Ten polski gigant agrotechniki powstał w 1953 r. i przetrwał aż do trudnych gospodarczo czasów zmiany ustrojowej, która pogrążyła wiele państwowych przedsiębiorstw albo zmusiła je do zmian w organizacji i strukturze właścicielskiej. W trakcie blisko 40 lat działalności Orkan produkował także przyczepy samozbierające, kosiarki rolne, snopowiązałki, wyrywacze lnu, prasy stacjonarne, zamiatarki oraz roztrząsacze pokosów.
Agromet wypuścił zaledwie dwa modele sieczkarni Orkan: pierwszą (nazwaną po prostu Orkan) w 1961 r. a drugą (Orkan 2) w 1965 r. Obie mają podobny sposób działania i obie do dziś są powszechnie spotykane w polskich gospodarstwach, zwłaszcza tych mniejszych, produkujących na własne potrzeby. Części potrzebne do naprawy sieczkarni Orkan znajdziesz tutaj: https://lebko.pl/czesci-maszyn/sieczkarnie/orkan/.
Podobnie jak większość maszyn produkowanych w latach 60-tych, sieczkarnia Orkan charakteryzuje się prostotą budowy i efektywnością działania. Zespół tnący (czyli podbieracz) pobiera roślinę, którą chcemy pociąć na mniejsze fragmentu lub zmiażdżyć. Za jej rozdrabnianie odpowiada wał z nożami obracającymi się z dużą prędkością. Powstała w ten sposób sieczka jest wyrzucana na pryzmę albo do jadącej obok przyczepy.
Orkan to sieczkarnia samojezdna, posiadająca władny układ napędowy. To rozwiązanie jest wygodniejsze nie tylko dla rolników posiadających większe gospodarstwa, ale i dla tych mniejszych, stawiających na efektywność i wysokie tempo pracy z zachowaniem jej jakości.
Nawet najlepszy sprzęt może się zepsuć – zwłaszcza jeśli mówimy o maszynie liczącej sobie kilkadziesiąt lat. Poszczególne jej elementy ulegają naturalnemu zużyciu, zgodnie ze specyfiką pracy. Sporadycznie zdarzają się także poważniejsze awarie, również wynikające częściej ze spracowania części niż z wad konstrukcyjnych.
Aby uniknąć stresującej sytuacji, warto zaopatrzyć się w zapas części do sieczkarni Orkan jeszcze zanim dojdzie do usterki. Najpopularniejsze awarie tej maszyny to:
· stępienie lub pęknięcie noży: wynika to z naturalnego zużycia. Wybrakowane noże tną nierówno i zwiększają obciążenie układu, co może powodować jeszcze poważniejsze usterki;
· zużyte łożyska: również są efektem spracowania materiału. Jeśli w trakcie pracy odczuwasz mocne wibracje i słyszysz większy niż zazwyczaj hałas, zweryfikuj stan łożysk wału tnącego. Ich odpowiednio wczesna wymiana pozwoli zapobiec dalszym awariom, znacznie droższym w naprawie;
· luzy w obudowie i osłonach: także i one wynikają ze specyfiki pracy sieczkarni, narażonej na drgania. Czasami wystarczy mocniej dokręcić poluzowane elementy, w innym wypadku konieczna będzie wymiana śrub czy sworzni;
· uszkodzenia wyrzutnika: zdarzają się rzadziej niż wymienione wcześniej usterki. Mogą powodować problemy z wyrzutem sieczki. Można im w pewnym stopniu zapobiec, pamiętając o regularnym czyszczeniu sieczkarni.