Dzieje sięGłogów

Plaga komarów w mieście! Opryski trwają, ale są mało skuteczne2 min na czytanie

Plaga komarów w mieście! Opryski trwają, ale są mało skuteczne

Komary tną na całego. Można już mówić o ich pladze. Głogowianie się skarżą, że wieczorami nie można wyjść z domu. Są wszędzie, ale podobno najwięcej w miejskich parkach.

– Dwa albo trzy lata mieliśmy w Głogowie spokój z komarami a teraz znowu jest plaga tych krwiopijców, bo chyba zabrakło środków – zastanawiają się ludzie.

A w urzędzie powatrzają to pewnie z czego większość zdaje sobie sprawę – że plaga komarów jest efektem wcześniejszych opadów deszczu, czasowym wezbranie wód w Odrze i licznymi rozlewiskami wody. W połączeniu z wysoką temperaturą stworzyło to bardzo sprzyjające warunki do wylęgu komarów, bo mimo oprysków skuteczność środków chemicznych ma jest ograniczona.

– Przed weekendem majowym dokonaliśmy oprysku przeciwko larwom komarów. Opryski przeprowadzono ma terenach zalewowych, nadodrzańskich i w miejscach występowania cieków i zbiorników wodnych w parkach – informuje Marta Dytwińska-Gawrońska, rzecznik prezdenta.

W sumie opryskom poddano 67 ha terenów zielonych, w miejscach potencjalnego wylęgu komarów.

Do oprysku użyto preparatu VectoBac 12 AS – cokolwiek by to znaczyło – biologicznego środka owadobójczego, zwalczającego larwy komarów i meszek. Po trzech tygodniach powtórzono zabieg oprysku, na tym samym terenie (67 ha), wzbogacając preparat Vecto Bac (przeciwko larwom) o preparat Aqua K-Othrine (przeciwko osobnikom dorosłym).

Przed Dniami Głogowa przeprowadzone zostały opryski przeciwko komarom na terenie placu festynowego, placu zamkowego, Pomnika Dzieci Głogowskich, Mariny, Starego Miasta i miejskiej fosy.

Od czwartku (6.06.) rozpoczęto kolejne opryski, które prowadzona są zgodnie z harmonogramem. Środki chemiczne poszły w ruch już na terenach nadodrzańskich, ale także m.in. Krzepowie, Nosocicach, Widziszowie, Piastowie. Dziś prowadzone są na Koperniku.

W środę (12.06.) opryskiwane będą wszystkie parki – Rudnowski, Słowiański, Daszyńskiego, Miasteczko Ruchu Drogowego, Budowlanych, Południowy i Paulinowski a w kolejnych dniach jeszcze parki na Śródmieściu, Hutniku, Brzostowie i osiedle Przemysłowe. Ponadto do końca tygodnia cmentarz przy ul. Legnickie, Górków, osiedla Sportowe oraz przy ul. Mechanicznej.
MK

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się