Zamknij

Prowadzisz badania i potrzebujesz środków? Zobacz, jakie dotacje ci przysługują!

15:20, 29.11.2022 Jakub Grzywaczyk
Skomentuj

Finansowanie programów badawczo-rozwojowych (B+R) jest najwyższym priorytetem dla UE i polskiego rządu - dlatego dostępnych jest wiele programów m.in. w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, które mają wspierać instytuty badawcze. 

Dotacje na rozwój dostępne są tak dla projektów firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak i projektów dużych organizacji. Jest to bezzwrotny rodzaj pomocy, dlatego, jeśli pieniądze zostaną przekazane zgodnie z umową, nie będziesz zobowiązany do ich spłaty.

Czym jest działalność badawczo-rozwojowa?

To działania ukierunkowane na postęp wiedzy naukowej i jej praktyczne zastosowanie. Innowacja wymaga wprowadzenia na rynek czegoś zupełnie nowego, zamiast typowego ulepszenia istniejącego produktu lub technologii. A by tworzyć innowacyjne produkty, konieczne są zatem badania oraz inwestycje w nowe urządzenia, procesy i technologie - czyli rozwój. Dotacje na badania pomogą ci sfinansować te procedury.

Badania podstawowe, w uproszczeniu, mają charakter eksperymentalny lub teoretyczny. Teoria trafia do badaczy przemysłowych, którzy tworzą prototypy, kierowane do wykorzystania w nowych lub ulepszonych towarach i technologiach. Prace rozwojowe opierają się na zastosowaniu aktualnej wiedzy zdobytej poprzez badania przemysłowe, np. w celu planowania produkcji.

Jakie dotacje przysługują w ramach środków?

Można zaoszczędzić pieniądze, wykorzystując zdobyte dotacje na rozwój na opłacenie takich rzeczy jak aparatura i sprzęt badawczy, wynagrodzenie personelu, instalacje demonstracyjne, ochrona własności intelektualnej i przemysłowej. Firmy mogą również uzyskać dofinansowanie na rozwój linii produkcyjnej, zakup licencji, patentów i know-how. 

Podobnie, ulgi na prototypy umożliwiają odpisanie od podatku kosztów przygotowania prototypów, zakupu aparatury badawczej oraz zakupu materiałów potrzebnych do stworzenia prototypowania. Dokładne szczegóły tych i wszelkich dotacji na badania możesz sprawdzić na stronie www Centrum Doradztwa Finansowego Toruń lub konsultując się z pracownikami - https://cdf-torun.pl/klient-biznesowy/dotacje-na-badania-i-rozwoj 

Ulga na robotyzację w połączeniu z dotacjami pozwala przedsiębiorcom na zakup fabrycznie nowych robotów przemysłowych oraz związanych z nimi technologii i szkoleń. Sama ulga wynosi 50%, a dotacje na rozwój jak Robogrant pozwalają na dodatkowe dofinansowanie zakupu rozwiązań automatyzacyjnych.

Unijne dotacje na badania i innowacyjne projekty są niezwykle atrakcyjnym źródłem wsparcia dla przedsiębiorstw i organizacji badawczych. Wiele z nich zależy od konkursów, które organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Są one skierowane głównie do małych i średnich firm, jednak niektóre konkursy są otwarte również dla dużych przedsiębiorstw. Centrum Doradztwa Finansowego: https://cdf-torun.pl pomoże Ci w przygotowaniach do konkursów, projektów i optymalizacji podatkowej, niezależnie od wielkości Twojej firmy.

Jak można otrzymać dotacje na badania?

Wielkość dofinansowania projektu jest uzależniona od wielkości firmy wnioskodawcy i kategorii badań. Na przykład mikro i małe przedsiębiorstwa mogą otrzymać do 80% dofinansowania na badania przemysłowe, podczas gdy średnie i duże firmy mogą otrzymać odpowiednio do 75% i 65%.

Z kolei maksymalne dofinansowanie na prace rozwojowe wynosi odpowiednio 60%, 50% i 40% kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie na prace przedwdrożeniowe może sięgać nawet 90%, jednak w przeciwieństwie do przemysłowych prac badawczo-rozwojowych, dofinansowanie przyznawane jest jako pomoc de minimis - co sprawia, że szczególnie małe, przejrzyste przedsiębiorstwa mogą sięgnąć po tego typu dotacje na rozwój.

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%