Zamknij

Rodzaje alergii u psów

08:54, 27.05.2022 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 15:53, 27.05.2022
Skomentuj
Jak rozpoznać alergię u psa?

U psów diagnozuje się kilka rodzajów alergii. Może wystąpić alergia wziewna, alergiczne kontaktowe zapalanie skóry, alergiczne pchle zapalanie skóry oraz alergia pokarmowa. Psy mogą być uczulone na pyłki traw i drzew, zarodniki grzybów i pleśni, składniki pożywienia, ślinę pcheł, a także na składniki szamponu czy materiał, z którego wykonana jest obroża. Najczęściej występuje alergia pokarmowa, więcej na jej temat można przeczytać tutaj https://blog.piesotto.pl/alergia-pokarmowa-u-psa-przyczyny-objawy/.Alergie u psa można pomylić z innymi chorobami. Najczęściej występuje świąd i stany zapalne skóry oraz zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego. Rzadszym objawem alergii są problemy z układem trawiennym. U psów może wystąpić biegunka, niestrawność czy wymioty.

Jak leczyć alergie u psów?

Leczenie alergii u psów musi odbywać się pod opieką weterynarza. Jest zależne od rodzaju alergii oraz nasilenia objawów. W przypadku, gdy alergia ma lekki przebieg, wystarczy zmienić sposób żywienia psa. Jeżeli wiadomo, który składnik uczula, należy wyeliminować go z diety. Jeżeli przyczyna alergii nie jest jasna, należy zastosować dietę eliminacyjną. Weterynarz może również zlecić badanie testy alergiczne. W sklepach można kupić jedzenie dla psa alergika, pozbawione najczęściej uczulających substancji. Leczenie, podobnie jak u ludzi, opiera się na podawaniu leków antyhistaminowych. Jeżeli to nie pomaga, można włączyć sterydy lub pomyśleć o odczulaniu. To długotrwały proces, ale w wielu przypadkach pozwala całkowicie wyleczyć alergię u psa. Jest skuteczna w przypadku alergii wziewnej, nie jest pomocna w leczeniu alergii pokarmowej.

Żywienie psa z alergią

W leczeniu alergii pokarmowych bardzo dużą rolę odgrywa dieta. Powinna być ustalona po konsultacji z weterynarzem, dobrana do potrzeb zwierzęcia. Aby złagodzić objawy alergii, można podawać czworonogom weterynaryjne karmy dla zwierząt z alergią. Najczęściej zawierają tylko jeden rodzaj białka, nie zawierają sztucznych wzmacniaczy smaku, barwników i syntetycznych aromatów. Są łagodne dla psiego układu trawiennego. Jedzenia dla psa z alergią powinno być bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, ważny jest również dodatek drożdży, które zawierają substancje, poprawiające pracę układu odpornościowego.

Alergia u psów to duży problem, ale możliwy do opanowania. Ważne, aby zaraz po zauważeniu niepokojonych objawów, skontaktować się z weterynarzem i rozpocząć leczenie.

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%