Dzieje sięGłogów

To już rok. Jak odradzał się teatr w Głogowie?1 min na czytanie

1

Tysiące ludzi czekało w kolejkach, aby móc zwiedzić teatr im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Drzwi się otworzyły. Był zachwyt, bo przecież to miejsce, w sercu Starego Miasta, przez dziesiątki lat popadało w ruinę. Decyzja o odbudowie głogowskiego zabytku została przyjęta przez mieszkańców z zachwytem. Udało się.

Był 22 listopada 2019 roku. Wszystko zaczęło się od sztuki Teatru Lubuskiego „Piast” w reżyserii Roberta Czechowskiego. To sztuka napisana przez…Andreasa Gryphiusa. Doskonale ten moment pamięta Michał Wnuk, kierownik miejskiego teatru, który nie ukrywa, że stres był.

Radoxim 5

– Wtedy, podczas dni otwartych, przez teatr przewinęło się aż 5 tysięcy osób. Nie da się tego zapomnieć. Przyszli głogowianie, przyjechali ludzie z Polski, nawet z Niemczech. Byli mieszkańcy, którzy pamiętali ten teatr sprzed wojny – sięga pamięcią kierownik.

Przygotowanie tego dnia wymagało zaangażowania wielu osób. – Pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury stanęli na wysokości zadania. Nad wszystkim czuwał prezydent Rafael Rokaszewicz. Dzięki zespołowej pracy, tak wielu osób, udało się to doprowadzić do szczęśliwego finału – dodaje.

Przez kolejne cztery miesiące teatr wypełniał się po brzegi. Bilety sprzedawały się niemal natychmiast. Zainteresowanie było ogromne. Aż do momentu wybuchu epidemii koronawirusa, która pokrzyżowała im plany. A teatr znów został zamknięty. Oby nie na długo.

Dziś (20.11.) o godz.19 na stronie FB Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie: TUTAJ, będzie można zobaczyć film z tego ważnego dla naszego miasta wydarzenia. To film dokumentalny autorstwa Zbyszek Lipowskiego. – Przedstawimy ten dzień otwarcia. Nie zabraknie w nim wypowiedzi osób, które wtedy nad wszystkimi pracowały. Warto zobaczyć! To wzruszające wspomnienia – zachęca Wnuk.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się