Zamknij

Uczniowie głosują. Nie wszystkie szkoły mają swoich kandydatów [ZDJĘCIA]

09:13, 06.10.2021 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 09:13, 06.10.2021
Skomentuj

- Fajnie, że mamy prawo głosu - mówią uczniowie liceów, techników i podstawówek, którzy dziś (6.10.) wybierają swoich kandydatów do Młodzieżowej Rady Miasta. Dla nich to święto demokracji, bo przecież większość z tych młodych ludzi nie nabyło jeszcze praw wyborczych - ze względu na wiek nie mogą brać udziału w wyborach samorządowych czy parlamentarnych. Dlatego w szkołach liczą na to, że nastolatkowie się zmobilizują i frekwencja będzie wysoka.

Odwiedziliśmy Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Głogowie, gdzie po godz. 8 rozpoczęły się przygotowania do wyborów. Tutaj będą wybierać nie tylko swojego przedstawiciela do Młodzieżowej Rady Miasta, także do Młodzieżowej Rady Powiatu, ale też przewodniczącego samorządu uczniowskiego i rzecznika praw ucznia. Chętnych, by objąć te zaszczytne stanowiska, nie brakuje.

- Cieszę się z tego powodu, że uczniowie się angażują - nie ukrywał Janusz Kosałka, dyrektor tego liceum. - Nasi uczniowie potrafią ze sobą rozmawiać, debatować, różnić się - przed wyborami odbyła się debata. Była bardzo dynamiczna. Warto pamiętać, że jesteśmy jedną wielką wspólnotą, w której tak samą ważną rolę odgrywają uczniowie, nauczyciele i rodzice. Bez tych trzech elementów dobra szkoła nie może funkcjonować - zaznaczał dyrektor.

Samorząd uczniowski to przede wszystkim trójki klasowe. - Oni tworzą trzon samorządu szkolnego. To jest aż 60 osób. Natomiast samo prezydium samorządu to jest pięć osób. Będzie wybierany więc przewodniczący samorządu, który dobierze swoich współpracowników, ale także rzecznik praw ucznia - tutaj funkcja takiej osoby jest bardzo ważna. Pozwala uczniom na to, aby stać na straży statutu. To właśnie do tej osoby uczniowie powinni przekazywać swoje uwagi oraz spostrzeżenia - dodawał Kosałka.

Przewodniczącą komisji wyborczej została Oliwia Starmach. 17-letnia dziewczyna - przed którą duże wyzwanie. Opowiadała nam, że ostatnie dni dla komisji były ciężkie. - Przygotowaliśmy wszystkie karty wyborcze. Ach, ile przybiliśmy pieczątek! Nie powiem, że pracy było mało. Największa rywalizacja będzie w wyborach do Młodzieżowej Rady Powiatu, gdzie mamy trzech kandydatów a tylko dwa wakaty - wymienia. Głosowanie w tej szkole będzie trwało do późnych godzin wieczornych, bo jedna z klas wyjechała na wycieczkę. - Musimy na nich poczekać. Też mają prawo, by zagłosować. Nie można im tego odebrać, zabronić. A później czeka nas jeszcze liczenie głosów - przewiduje Oliwia, bo wyniki tych wyborów mamy poznać następnego dnia, czyli w czwartek (7.10.).

Niestety nie we wszystkich szkołach udało się zorganizować wybory do Młodzieżowej Rady Miasta. Wśród szkół średnich brakuje kandydatów z II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Samochodowych i Budowlanych oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Ponadto zabraknie też przedstawicieli podstawówek 7,8 i 9 oraz Aslan.
RED

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%