Dzieje sięFotoGłogów

5 lat Fundacji Hospicjum Głogowskie. Wspaniali ludzie! [ZDJĘCIA]6 min na czytanie

5 lat Fundacji Hospicjum Głogowskie. Wspaniali ludzie! [ZDJĘCIA] 1

21 marca 2017 – właśnie wtedy wszystko się zaczęło. Fundacja Hospicjum Głogowskie składała się z kilku osób, kilku wolontariuszy, którzy wierzyli, że w szybkim czasie uda im się zbudować hospicjum. Na czele fundacji stanęła Aleksandra Glińska – pamięta początki, gdy wcale nie było tak łatwo zbierać pieniądze.

– Pierwsza zbiórka? Dni Głogowa, kiedy poszliśmy w tłum ludzi w koszulkach fundacji – zakupionych wtedy przez miasto – i… tłum się rozstępował. Głogowianie wtedy jeszcze nie pomagali nam tak chętnie, jak robią to obecnie – mówi, że po 1,5 roku na koncie fundacji było około 60 tys. zł. – Nie ukrywam, że zwątpiliśmy w powodzenie naszego planu – dodaje. Ale ten kolejny rok – 2019 – był przełomowy. – Nie wiem co się stało, trudno to opisać słowami – przyznaje Glińska, bo kwota na koncie szybko rosła. Już nie trzeba było nikomu przedstawiać ich idei. – Ludzie faktycznie zaczęli pomagać na szeroką skalę – cieszy się ze wsparcia.

Radoxim 5

Wspiera też miasto. – Od samego początku. Wspólnie postanowiliśmy, że samorząd postawi budynek, a fundacja go wyposaży – dodaje Glińska. Na razie uzbierali na ten cel 1,5 mln zł. Licznik jednak się nie zatrzymuje. No i budowa hospicjum trwa – mury już stoją. W czwartek (7.04.) ważna data. To podpisanie aktu erekcyjnego. Zostanie włożony – wraz z innymi dokumentami – do kapsuły czasu, aby właśnie w ten sposób przyszłym pokoleniom opowiedzieć historię hospicjum.

Dlaczego to jest tak ważne? Obecnie w hospicjum domowym przebywa ponad 30 potrzebujących. W tym stacjonarnym miejsc będzie 20. – Ludzie chcą odchodzić z tego świata w spokoju, pod odpowiednią opieką, nie chcą być dla nikogo udręką – mówi prezes fundacji. I wkrótce, bo prawdopodobnie już w przyszłym roku, powstanie takie miejsce, gdzie chorzy będą mogli spędzić ostatnie dni, miesiące, lata swojego życia.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się