Zamknij

Bariery mają zniknąć. Głogów będzie miastem w pełni przyjaznym osobom niepełnosprawnym 

16:09, 02.09.2019 Łukasz Kaźmierczak Aktualizacja: 16:09, 02.09.2019
Skomentuj

Miejscy urzędnicy pracują nad programem likwidacji barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych w Głogowie na lata 2019-2023. Jego celem jest likwidacja barier architektonicznych uniemożliwiających osobom niepełnosprawnym aktywne uczestnictwo w życiu społecznym miasta i bezpieczne poruszanie się. 

W projektowaniu przestrzeni publicznych podstawową zasadą jest jej pełna dostępność, bez względu na rodzaj niepełnosprawności, ograniczenia mobilności czy percepcji - tłumaczy Marta Dytwińska-Gawrońska, rzeczniczka prezydenta Głogowa. Dodaje, że zadaniem samorządu lokalnego jest stworzenie miasta, które umożliwi współżycie wszystkim mieszkańcom niezależnie od stopnia ich niepełnosprawności. Zadaniem powstającego w urzędzie projektu jest przedstawienie faktycznej dostępności miejskiej infrastruktury i instytucji publicznych dla osób pełnosprawnych oraz eliminacja istotnych barier: architektonicznych, technicznych, transportowych i informacyjnych.

Swój udział mogą w tym mieć sami mieszkańcy Głogowa. Swoje uwagi i spostrzeżenia na temat trudności w korzystaniu z miejskiej infrastruktury i dostępności do instytucji publicznych mogą zgłaszać na adres mailowy: [email protected] lub pod numerem telefonu 76 72 65 448.

Z jakimi problemami zmaga się osoba niepełnosprawna w Głogowie opowiedział nam Włodzimierz Wawryszewicz, były członek Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Ruchowo. - Najczęściej zgłaszanym mi problemem jest wejście do Urzędu Skarbowego w Głogowie - tłumaczy.

- Osoby poruszające się na wózku lub o kulach nie są w stanie pokonać pięciostopniowy schodów prowadzących do drzwi. Dopiero po trzech latach naszych próśb zamontowali dzwonek. Po jego użyciu pracownik skarbówki ma wyjść na zewnątrz i obsłużyć osobę niepełnosprawną. Nie rozwiązało to jednak problemu ponieważ dzwonek jest zbyt wysoko, żeby osoba na wózku mogła go użyć, a jeśli uda się już komuś zadzwonić, to nikt nie wychodzi z urzędu.

- Jazda na wózku gdziekolwiek zajmuje dużo czasu ,dlatego niepełnosprawni korzystają często z komunikacji miejskiej. - Zdarza się jednak, że kierowcy autobusu zatrzymują się zbyt daleko od krawężnika, co uniemożliwia wejście do autobusu - opowiada, choć zauważa pozytywne zmiany i dodaje, że ogólnie rzecz ujmując Głogów jest przyjazny osobom niepełnosprawnym. RED

(Łukasz Kaźmierczak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%