Dzieje sięGłogów

Będzie marsz w obronie Polski europejskiej w Głogowie? Co na to Zubowski, co na to opozycja?2 min na czytanie

Wolne sądy! Konstytucja! Ponad 200 osób na manifestacji pod ratuszem w Głogowie

Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek (7.10.), że niektóre zapisy traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską konstytucją. Zdaniem opozycji prędzej czy później oznaczać to będzie „Polexit”. Na razie Polsce wstrzymano środki z unijnego budżetu na odbudowę gospodarki po epidemii koronawirusa. W praktyce oznacza to, że miliardy euro nie zasiliły nadal budżetu państwa. A właśnie w oparciu o te środki tworzony jest flagowy program „Polski Ład”, do którego wnioski złożyły nasze samorządy. Na ważne inwestycje.

– Robimy krok w tył – nie ukrywa była posłanka Ewa Drozd (PO), która jest zszokowana postawą rządu, ale i wyrokiem trybunału. Uważa, że to próba wystąpienia Polski z Unii Europejskiej. Dodaje, że to duży błąd. Bo o tym, że UE jest nam potrzebna, przekonujemy się na każdym kroku. – Jeździmy nowymi drogami, chodzimy równymi chodnikami, odprowadzamy dzieci do świetnie wyposażonych żłobków oraz przedszkoli. W szpitalu jest coraz więcej nowoczesnego sprzętu. Od wstąpienia Polski do UE wiele zmieniło się na plus. Naprawdę duży udział w tych wszystkich inwestycjach mają otrzymane środki unijne – podkreśla. Przypominając jednocześnie walkę o to, by znaleźć się we wspólnocie. – To były lata przygotowań i pracy wielu ludzi – zaznacza Drozd. Winą o pogorszenie się stosunków Polski z UE obarcza rządzącą władzę PiS-u. – Nie chodzi już tylko o wyrok tego trybunału, ale także o pojawiające się ciągle wypowiedzi znaczących polityków PiS-u – przytacza.

W najbliższą niedzielę (10.10.) w Warszawie ma odbyć się marsz poparcia dla Unii Europejskiej. Być może podobny również w Głogowie, choć jeszcze żadna decyzja w tej sprawie nie zapadła. O komentarz poprosiliśmy także posła Wojciecha Zubowskiego (PiS). – Trzeba podkreślić jedno – nikt Polski z UE nie chce wyprowadzać, a wydany wyrok potwierdza tylko nadrzędność konstytucji nad prawem unijnym. Polska będzie szanowała normy prawa unijnego w zakresie, w jakim zostały one przyznane i przekazana w traktatach unijnych, ale nie zgodzi się na uzurpowanie władztwa przez UE w kwestiach, które są zastrzeżone dla nas samych. Co istotne – orzeczenia takie zapadały również w sądach w Niemczech, Czechach, Francji, Danii czy Hiszpanii i tam takiej reakcji opozycji nie było. Może to kwestia samej opozycji. Co do protestów – myślę, że protestować w Głogowie będą te same osoby, które jeszcze niedawno protestowały w obronie Trybunału Konstytucyjnego z bannerami i hasłami – konstytucja i tak dalej. To mówi samo za siebie – ocenia Zubowski.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się