Dzieje sięGłogów

Budżet Głogowa na 2020 rok przyjęty większością głosów. Za 13 radych, 9 przeciw1 min na czytanie

Kłótnia na sesji o umorzenie  przez prokuratora śledztwa w sprawie Zielonego Przedszkola 15

Radni podjęli uchwałę budżetową – 13 za, 9 przeciw. Dochody na poziomie 387 mln zł, a wydatki 391 mln zł. Jak zapowiedział podczas dzisiejszej (15.01.) sesji prezydent Rafael Rokaszewicz będzie on jednym z trudniejszych.

W 2020 r. na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań będą przeznaczone przychody zaplanowane na kwotę 21,8 mln zł, w tym 17,8 mln zł z zaciągniętych kredytów i 4 mln zł ze spłaty udzielonej przez gminę pożyczki. Pójdzie też na to nadwyżka budżetu – 523 tys. zł.

W przyszłym roku miasto spłaci 22,3 mln zł ze zobowiązań z 10 poprzednich lat. Będą to kwoty od 300 tys. zł (z kredytu zaciągniętego w 2012 r.) do 2,3 mln zł (tegoroczny).

Inwestycje pochłoną ponad 43 mln zł. Chyba, że uda się pozyskać jakieś środki zewnętrzne, to wtedy budżet zostanie zwiększony. A do dokończenia są kluczowe inwestycje – m.in. Bulwar Nadodrzański czy ul. Długa.

Ponadto radny opozycjnego kubu Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Koliński złożył wniosek przed uchwaleniem wieloletniej prognozy finansowej, żeby już na ten rok – 2020 – zabezpieczyć 600 tys. zł na budowę stacjonarnego hospicjum w Głogowie. Po przerwie wniosek wycofał.

Kub radnych PiS negatywnie zaopiniował uchwałę budżetową oraz WPF. Wytknęli, że pomimo zapowiedzianej w projekcie nadwyżki budżetowej w ostatecznej wersji jest deficyt ok. 4 mln zł.

Przed samym głosowaniem budżetu na 2020 rok radni opozycyjni ponownie zgłaszali poprawki, m. in. o wykreślenie składki członkowskiej na udział miasta w stowarzyszeniu Odra dla turystów i wycofanie się z programu. Wszystkie przepadły głosowaniu.
RED

Podziel się informacją ...
  • 29
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się