Dzieje sięGłogów

Chleb za dychę? Hermaszewski: Ceny pójdą w górę1 min na czytanie

Chleb za dychę? Hermaszewski: Ceny pójdą w górę

Niestety, prognozy ekonomiczne nie są optymistyczne, a szczyt inflacji wciąż jeszcze przed nami. – Myślę, że to może być już jesienią – te przykre informacje kieruje do nas Jarosław Hermaszewski, wykładowca zarządzania, finansów oraz finansów publicznych w PWSZ w Głogowie. Dziś inflacja jest na poziomie około 12 proc., a on twierdzi, że podejdzie jeszcze pod 18 proc.

– Jeśli chodzi o wzrost cen, to z pewnością ceny artykułów spożywczych, ale również przemysłowych będą rosły – prognozuje. Przyjmując, że dziś średnio chleb pszenno-żytni kosztuje około 3,60 zł, to według niego może kosztować 6 – 7 zł. Może to nie aż 10 zł, ale i tak cena się podwoi…

Radoxim 5

– A to dlatego, że w gospodarce globalnie zabraknie surowca. Wojna na Ukrainie spowodowała, że zarówno ukraińskie zboże, jak i rosyjskie, nie pojawi się na rynku międzynarodowym. Ukraina i Rosja były głównymi eksporterami zboża na świecie, a brak zboża oznacza duży popyt, a to oznacza z kolei, że ceny pójdą w górę. To klasyczne prawa ekonomii – mówi.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się