Dzieje sięGłogów

Choć są trzy programy oferujące pomoc na wymianę kopciuchów, bywa że z żadnego nie można skorzystać3 min na czytanie

Trzy zastępy strażaków wezwane do pożaru komina 3

Posiadacze pieców na węgiel tego tematu i wydatku nie unikną. Do 2027 r. mają czas na pozbycie się kopciuchów. Państwo oferuje i zachęca do skorzystania z dofinansowania do wymiany kopciuchów, pomoc oferuje też miasto, jest też program unijny. Jakie problemy stają na drodze, na swoim przykładzie opisała nam pani Marta.

Głogowianka mieszka w starym domu. Na początku tego roku miała kontrolę z urzędu. – Stwierdzono, że moje źródło ogrzewania, czyli piec na węgiel, jest nieekologiczne i do 2025 roku mam obowiązek je wymienić – opowiada, że urzędnik wręczył jej ulotkę informującą o możliwości skorzystania z dofinansowania. Z niczego nie skorzystała, bo pani Marta wymieniła swojego kopciucha na piec na pellet i ekogroszek.

– Niestety wymiana na piec gazowy, do czego mnie zobowiązywały programy, postawiłaby mnie w sytuacji, gdy pracowałabym właściwie wyłącznie na rachunek z gazowni, do tego musiałabym wymienić komin – tłumaczy. Całość z ociepleniem dachu kosztowała ją ok. 40 tys. zł. – A dofinansowania nie otrzymam z żadnego źródła, ponieważ mieszkam w mieście i jestem podłączona do sieci gazowej. Zdaniem głogowianki urzędnicze procedury powodują, że dofinansowanie jest tylko do wymiany kopciucha na piec gazowy.

Naczelnik wydziału środowiska w urzędzie miasta Robert Myśków uściśla, że Głogowie funkcjonują trzy programy. – Żaden z programów nie wskazuje jednak na jakieś konkretne źródło ekologicznego ogrzewania. Najbardziej oczywistym jest ogrzewanie gazowe, ale wpłynęło niemało wniosków, w których zaplanowano zastosowanie pompy cieplnej z fotowoltaiką albo podłogowych paneli grzewczych w połączeniu z fotowoltaiką – naczelnik przypomina, że priorytetem wszystkich programów jest likwidacja kopciuchów. Dodaje jeszcze, że obowiązująca w woj. dolnośląskim uchwała sejmiku zobowiązuje właścicieli nieruchomości do wymiany kopciuchów do 2027 r. A miasto stara się im pomoc w pozyskaniu środków ze źródeł zewnętrznych.

Mamy trzy możliwości uzyskania dotacji na wymianę kopciuchów

1. Gminny program zwalczania niskiej emisji – można dostać refundację poniesionych kosztów do 5 tys. zł. Formalności są ograniczone do niezbędnego minimum. W 2019 r. na wymianę kopciuchów rada miejska Głogowa przeznaczyła 100 tys. zł. Podobna kwota była przeznaczona w 2020 r., a pula już się wyczerpała. Podpisano umowy z 19 właścicielami nieruchomości. Rozliczono już ok, 10 przedsięwzięć. W planie wydatków na 2021 r. przewidziano kolejne 100 tys. zł. Wnioski o dotacje będzie można składać do 31 lipca 2021 r.

2. Program unijny realizowany z sąsiednimi gminami. W tym programie Głogów otrzymał 51 miejsc. Nabór zakończył się 30 września, złożono 25 wniosków, które są analizowane. Podpisanie umów ma nastąpić na początku przyszłego roku. Kwota dofinansowania wynosi do 35 tys. zł, przy udziale własnym w wysokości 15 proc. kosztów kwalifikowanych.

3. Rządowy program “Czyste powietrze” z dofinansowaniem do 30 proc. Dofinansowanie powiązane jest z dochodem w gospodarstwie domowym.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się