Dzieje sięGłogów

Czekają na dawców, bo brakuje krwi! Jeżeli możecie, to pomóżcie2 min na czytanie

Czekają na dawców, bo brakuje krwi! Jeżeli możecie, to pomóżcie

Stany krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu szybko maleją dlatego centrum apeluje o krew. Nadzieja jest jednak w mieszkańcach także Głogowa. –To właśnie oni mogą uratować niejedno życie. Każda kropla krwi jest w tej chwili na wagę złota – mówi Małgorzata Antończak, kierownik.

Krwi nie można długo przechowywać, koncentrat krwinek czerwonych przechowywany jest 42 dni, a koncentrat krwinek płytkowych zaledwie 5 dni, dlatego koniecznie jest stałe, regularne oddawanie krwi, każdego dnia potrzebni są krwiodawcy.

– Obecnie rozpoczął się sezon urlopowy i jak co roku liczba dawców krwi znacząco się zmniejszyła. Z tym problemem Centrum Krwiodawstwa skutecznie radziło sobie od lat organizując różnego rodzaju akcje zewnętrznego pobierania krwi – zauważa.

W tym roku w związku pandemią COVID – 19 stany krwi zmniejszyły się jeszcze bardziej. Jest to spowodowane wzrastającym zapotrzebowaniem na krew i jej składniki ze szpitali, jak i mniejszą liczbą krwiodawców.

– Krew i jej składniki pomimo panującej pandemii koronawirusa krwiodawcy oddają w bezpieczny sposób. Każdemu Dawcy zanim przystąpi do rejestracji mierzona jest temperatura, obowiązkowe jest też wypełnienie ankiety, w której należy podać, czy nie chorowaliśmy na COVID- 19 oraz czy mieliśmy styczność z osobą zakażoną, czy w ostatnim czasie nie mieliśmy objawów infekcji. Dodatkowo obowiązkowe są: maseczki, dezynfekcja dłoni oraz zachowanie minimum 1,5-metrowego dystansu – dodaje kierownik.

Zawsze największe zapotrzebowanie jest na krew grup ujemnych, które posiada jedynie 15 proc. naszego społeczeństwa:O Rh-, A Rh-, B Rh- ale również i dodatnie grupy: A Rh+ oraz O Rh+. Każdy krwiodawca przyjęty zostanie z otwartymi ramionami. W takim trudnym czasie trzeba pamiętać, by pomagać sobie nawzajem.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się