Dzieje sięGłogów

Część kaplicy Najświętszej Marii Panny wróciła do dawnej świetności2 min na czytanie

Część kaplicy Najświętszej Marii Panny wróciła do dawnej świetności

Odrestaurowana część kaplicy Najświętszej Marii Panny wróciła do dawnej świetności i wygląda niesamowicie. Dziś ksiądz proboszcz Stanisław Brasse zorganizował pokaz dla dziennikarzy, a w najbliższych dniach zobaczą to wszyscy odwiedzający kościół Bożego Ciała.

Rusztowania zostaną na dniach zdjęte i naszym oczom ukaże się niesamowity widok. W kościele na Starym Mieście konserwatorzy odrestaurowali sklepienie i ściany wschodnią oraz południową, a także odtworzyli iluzjonistyczny ołtarz na podstawie materiałów archiwalnych. Udało się odsłonić i odrestaurować osiemnastowieczne medaliony – malowidła na ścianach, a także okalającą je przepiękną sztukaterię.

Wszystko to przeprowadzono w kaplicy Najświętszej Marii Panny – w kaplicy północnej przy prezbiterium. Prace konserwatorskie prowadził od czerwca zespół archeologów z Krakowa – Gai Głazik oraz Igora Zamojskiego. – To będzie wielkie zaskoczenie – zapowiadają to, co ludzie wkrótce zobaczą. – Odtworzyliśmy trzy medaliony na podstawie ikonografii, a jeden udało się nam odsłonić – mówią konserwatorzy, podkreślając, że kościół Bożego Ciała to jest perła Baroku. Niestety został on zamalowany i dopiero teraz rozpoczęło się odsłanianie i odtwarzanie dawnej piękności. Potrzeba na to mnóstwo czasu i pieniędzy.

Ołtarz był zamalowany farbą trudną do zdjęcia, ale się udało osiągnąć niesamowity efekt. Pierwszy etap prac polegał na przywróceniu świetności sklepienia oraz dwóch ścian. W renowacji jest także obraz, który zostanie umieszczony na ołtarzu. W kolejnym etapie konserwatorzy zabiorą się za ścianę z przepięknym nagrobkiem księżnej Lichtensteinu, która została w Głogowie pochowana w . Czarny grobowiec, czerwona kotara – kiedyś to będzie wyglądało niesamowicie. Prace sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz parafia. Zostały zaplanowane trzy lata temu, a teraz je przeprowadzono. Nie wiadomo kiedy nastąpi ich kontynuacja.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się