Dzieje się

Cztery nowe autobusy dla komunikacji! Będą kosztowały miliony. Dołoży Unia2 min na czytanie

Cztery nowe autobusy dla komunikacji! Będą kosztowały miliony, które dołoży unia

Komunikacja Miejska otrzymała dofinansowanie w wysokości 5,5 mln zł na kolejny projekt na zakup nowych autobusów. Unijne środki pochodzić będą z urzędu marszałkowskiego.

– Przypomnę, że to już trzeci unijny projekt komunikacji miejskiej. Z poprzednich dwóch KM zakupiła szesnaście nowoczesnych autobusów – mówił prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Radoxim 5

Do końca roku ma nastąpić podpisanie umowy na dofinansowanie, później zostanie ogłoszony przetarg, a autobusy w Głogowie pojawią się w drugiej połowie przyszłego roku. Kwota dofinansowania to 85 proc. kosztów zakupu autobusów. Pozostałe zostaną pokryte ze środków własnych spółki. Wartość projektu to 6,4 mln zł.

– Będą to autobusy hybrydowe, czyli o napędzie mieszanym elektryczno-spalinowym. Dwa autobusy będą duże, bo 12-metrowe, o pojemności prawie stu osób. Najnowszej generacji z pełnym monitoringiem przestrzeni pasażerskiej dla bezpieczeństwa pasażerów rejestrujące obraz z kamer znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz autobusu. W pełni klimatyzowane ze wszelkimi udogodnieniami dla osób starszych i niepełnosprawnych, w których będzie można przewieźć wózek dziecięcy, gdzie wózek inwalidzki znajdzie swoje bezpieczne miejsce, ale także rowery. Wyposażone w przyciski w języku Braille’a – wymienia Piotr Miselis, prezes komunikacji.

Jeden autobus to koszt w granicach 2 mln zł. Nowe zastąpią stare pojazdy. Te wysłużone zostaną wystawione na sprzedaż. Nabyć będzie można je w przetargu. Podobnie było w poprzednich latach. I tak Jelcz z 1988 roku nabyli pasjonaci z Wrocławia. Koszt używanych autobusów od komunikacji miejskiej waha się w granicach od 6 do 25 tys. zł. Najstarszy z autobusów na stanie komunikacji to MAN z 2000 roku, który za kilka miesięcy przejdzie na emeryturę.
MK

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się