Dzieje sięGłogów

Depresja? Nie daj się! Trzy licealistki głośno mówią o tym problemie1 min na czytanie

Depresja? Nie daj się! Trzy licealistki głośno mówią o tym problemie

„Our Lives Matter” – tak brzmi hasło projektu licealistek, które biorą udział w ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. Oliwia Kołodziej (15 l.), Julia Matysik (16 l.) i Małgorzata Piotrowska (17 l.) to uczennice I i II Liceum Ogólnokształcącego w Głogowie. Wybrały poważne zagadnienie – o depresji. Właśnie o niej: powodach, ale też jak sobie z nią poradzić, opowiadają uczniom szkół podstawowych oraz szkół średnich.

– Myślę, że często bagatelizujemy te sprawy, ale nie ma z czego żartować, bo to naprawdę poważny problem – przekonuje Julia, bo zrobili nawet ankietę. Przepytali około 1500 młodych ludzi. – Wyniki? Okazuje się, że dzieci i młodzież mają problemy pojawiające się w domu czy w szkole – i nie może sobie z nimi poradzić – dodaje Oliwia nie ukrywając, że nie chcą o tym mówić na forum. – Zdarza nam się, że po przeprowadzonych zajęciach, odzywają się do nas. Oczywiście wskazujemy im pomoc – zapewnia dziewczyna. Uważają, że łatwo rozpoznać osoby, które zmagają się różnego rodzaju zaburzeniami.

Radoxim 5

– I lepiej od razu reagować, niż się z nich wyśmiewać. Depresja to poważna choroba. Nieleczona może doprowadzić do najgorszego scenariusza – jest nim targnięcie się na swoje życie – ostrzega z kolei Małgosia. Mają nadzieję, że w ramach tego projektu, ktoś wyniesie dobrego z tych prelekcji. Bo zdaniem licealistek – profilaktyka jest bardzo ważna.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się