Dzieje sięFotoGłogów

Dwa tysiące egzemplarzy „Legend o Ziemi Głogowskiej” trafi do bibliotek i sprzedaży [ZDJĘCIA]7 min na czytanie

Dwa tysiące egzemplarzy „Legend o Ziemi Głogowskiej” trafi do bibliotek i sprzedaży [ZDJĘCIA] 14

Twarda oprawa, piękne ilustracje i 150 stron – to najnowsze wydanie legend o naszym mieście. Książka dostępna będzie dla głogowian od najbliższego piątku (21.01.). Ilustracje, iście baśniowe, wykonała Anna Moderska. Nad całością wydawnictwa czuwał Antoni Bok. Natomiast korekty literackiej dokonała Katarzyna Swędrowska.

– To wydawnictwo, które kończy szereg zeszłorocznych wydarzeń – przypomina prezydent Rafael Rokaszewicz wymieniając chociażby podcasty, które mogliśmy usłyszeć przy fontannie w Parku Słowiańskim. A także o muralu znajdującym się na ścianie budynku przy zjeździe z ronda Konstytucji 3 Maja przy ul. Sikorskiego. Powstały też liczne filmy – to zasługa z kolei Piotra Gajka. – Myślę, że tę książkę powinien mieć w domu każdy głogowianin – zachęca.

To trochę historii i baśni. – Ale przede wszystkim regionalizm. Legendy te przewijają się w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych w naszych placówkach oświatowych – podkreśla. Autorka ilustracji opowiada, że to była przede wszystkim fajna przygoda. – Która sprawiła mi najwięcej radości? Do wykonania jednej z nich wykorzystam autora tego zbioru. Postanowiłam zrobić ilustrację właśnie z nim – mówi nam Anna Modreska. – Jesteśmy kolejnymi redaktorami tych legend. Wyjaśnijmy to na przykładzie Galla Anonima: to on jako pierwszy spisał historię Piasta, uznawaną za najstarszą legendę w Polsce. Jest coś co opowiadają sobie ludzie, potem ktoś to zapisuje. Zmieniając to, więc ta wersja jest nieco inna – czyli utwory rodzące się w ludowej wyobraźni, następnie ewoluują – tłumaczy Bok. Oczywiście legendy dostępne są również do odsłuchania za pomocą audiobooków. Książkę będzie można kupić w biurze obsługi klienta w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie. Kosztuje 50 zł. W MOK-u dostępny jest również wernisaż prac – ilustracji zawartych w publikacji.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się