Dzieje sięFotoGłogów

Egzaminy ósmoklasisty zdają też dzieci z Ukrainy. “Polski będzie dla nich najtrudniejszy”6 min na czytanie

Egzaminy ósmoklasisty zdają też dzieci z Ukrainy.

Ponad 900 uczniów szkół podstawowych rozpoczęło egzaminy ósmoklasistów. Na początek język polski i lektura Aleksandra Fredro „Zemsta”.

– Najtrudniejsza będzie matematyka – mówią zgodnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 w Głogowie, gdzie we wtorek (24.05.) nastroje były całkiem dobre. Choć nie wszystkim egzamin z języka polskiego, ten pierwszy, poszedł tak jakby sobie tego życzyli.

Radoxim 5

– Na próbnej miałem 8 punktów, może teraz będzie nieco lepiej – mówił Mariusz Ziarkowski (14 l.). A to zdobycia było łącznie 25 punktów. Nastolatek przyznał, że „Zemsta” zrobiła mu wiele problemów. – Przyznam się, że nie czytałem od deski do deski tej lektury – dodawał, że matematyka i język angielski – te egzaminy jeden po drugim w kolejnych dniach – wcale nie będą łatwiejsze.

W tym roku do nich przystępuje ponad 900 uczniów. Co ciekawe sporo też tych z Ukrainy, którzy naukę w naszych szkołach rozpoczęli w marcu. W tej szkole podstawowej jest to 8 dzieci. – Gotowość do napisania takiego egzaminu musieliśmy zgłosić wcześniej, by zabezpieczyć specjalne arkusze w języku ukraińskim, ale odpowiedzi uczniowie muszą udzielić już w języku polskim – zauważa dyrektor Jadwiga Niewiola. – Dla nich egzamin z polskiego na pewno jest najtrudniejszy, bo przecież styczność z naszym językiem mają od kilku tygodni. Wiemy jednak, że są ambitne. Nikt ich nie zmuszał do tego, by przystąpiły do egzaminu. Po prostu tego chciały – informuje, że według nauczycieli z matematyką i językiem obcym będzie znacznie lepiej.

– Sprawdziliśmy, że jeżeli chodzi o matematykę to nie sprawia ona im problemu. Ponadto wybierali egzaminy z języków angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego – wymienia. Samo przystąpienie do egzaminów gwarantuje ich zaliczenie. Wyniki nie są najważniejsze, ale trzeba przyznać, że mają wpływ na wybór szkoły podczas rekrutacji.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się