Dzieje sięFotoGłogów

Fajnie jest poznać swoją historię. Młodzież zjechała do Głogowa na Letnią Akademię Kultury i Języka Polskiego6 min na czytanie

Fajnie jest poznać swoją historię. Młodzież zjechała do Głogowa na Letnią Akademię Kultury i Języka Polskiego 25

Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego zainaugurowała 24. Głogowski Przegląd Kultury Polskiej KRESY 2019. W muzeum w Głogowie pojawili się miłośnicy nie tylko historii, ale też młodzież ze wschodu. Wśród nich Ema Sinkewicziute (18 l.) z Wilna.

– Pierwszy raz jestem w Głogowie, ale wcześniej często bywałam w Polsce. Podoba mi się tutaj. Jak dostaliśmy zaproszenie na to wydarzenie, to nie zastanawiałam się długo. Od razu się zdecydowałam, bo fajnie jest poznać swoje korzenie i historię – mówiła.

Obecni na konferencji byli samorządowcy. Chociażby poseł Marek Ast i prezydent Rafael Rokaszewicz, którzy odebrali dyplomy za wkład w rozwój akademii.

Letnia akademia obchodzi jubileusz – to już 20 lat. – Odchodzimy w tym roku też kilka innych ważnych rocznic m.in. 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i 40. rocznicę wybudowania pomnika Dzieci Głogowskich – mówił Dariusz Czaja z Towarzystwa Ziemi Głogowskie, który wygłosił inauguracyjny wykład na temat wydarzeń z 1939 roku. – Które miały miejsce 20 km od Głogowa, czyli ataku wydzielonych jednostek Wielkopolskiej Brygady Kawalerii na Dębową Łękę oraz Wschowę – opowiadał.

Na głogowian czeka jeszcze wiele wydarzeń związanych z przeglądem. Więcej o nich: TUTAJ
MK

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się