Dzieje sięGłogów

Gdzie jest milion z Grębocic? Śledztwo przejęła Prokuratura Regionalna z Łodzi1 min na czytanie

Ponad 8 milionów złotych z ratusza dla głogowskich klubów i stowarzyszeń

Śledztwo w sprawie oszukania gminy Grębocice i wyciągnięcia od niej przez oszustów 1 mln złotych pod pozorem wpłaty na wyjątkowo korzystną lokatę dla samorządów przejęła Prokuratura Regionalna w Łodzi.

– Przekazaliśmy im je ze względu na łączność podmiotowo-przedmiotową – poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy Lidia Tkaczyszyn, która od października zeszłego roku prowadziła to śledztwo. Łódzka prokuratura prowadzi już inne śledztwo w sprawie bardzo podobnej, które dotyczy oszukania gminy na terenie województwa lubelskiego. Możliwe, że oszustwa dokonali ci sami sprawcy.

Radoxim 5

Przypomnijmy, że 10 sierpnia zeszłego roku oszust skontaktował się z gminą Grębocice, podając się za przedstawiciela zaufanego banku i zaproponował umieszczenie pieniędzy na atrakcyjnej lokacie bankowej, której nazwa brzmiała „Bliżej samorządu”. Wszelkie ustalenia przebiegały drogą elektroniczną i poprzez telefon. Rzekomy doradca banku przesłał wszystkie wymagane dokumenty. Gmina skorzystała z przedstawionej przez niego oferty i wpłaciła na zaproponowaną przez niego lokatę 1 mln złotych. Nikt się nie zorientował, że to oszustwo, a pieniądze zniknęły.

W październiku gmina powiadomiła prokuraturę o tym fakcie, a Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu wszczęła śledztwo, które nadzorowała do tej pory właśnie Prokuratura Okręgowa w Legnicy. Śledztwo legnicka prokuratura prowadziła w sprawie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem gminy przez osobę podającą się za pracownika banku, z którym gmina współpracuje, a pracownicy urzędu zostali wprowadzeni w błąd. – Przekazaliśmy to postępowanie i u nas już się nie toczy – mówi prokurator Lidia Tkaczyszyn.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się