Dzieje sięGłogów

Głogowski Szpital Powiatowy, jeden z węzłowych, czeka na dostawę szczepionki3 min na czytanie

Nowa karetka dla szpitala w Głogowie. Złożyły się lokalne samorządy 3

Do Polski dotarła już pierwsza partia 10 tys. szczepionek przeciwko koronawirusowi. Głogowski Szpital Powiatowy, jeden z węzłowych, czeka na dostawę szczepionki.

Według najnowszych zapowiedzi ministerstwa zdrowia, szczepienia w Polsce rozpoczną się w poniedziałek 28 grudnia. W Głogowie wybrano już punkty, w których będą prowadzone szczepienia w ramach rządowego programu. Jest ich co najmniej osiem – w szpitalu i wszystkich największych przychodniach POZ.

– W tej chwili już 97 procent Dolnoślązaków ma zapewniony dostęp do punktu szczepień blisko swojego domu – informuje Anna Szewczuk-Łebska z NFZ we Wrocławiu. Jak podaje, w siedmiu gminach naszego województwa dyrektor dolnośląskiego NFZ ogłosił dodatkowe postępowanie na wybór wykonawców szczepień. – Nie ma wśród nich Głogowa, zatem na terenie tej gminy zabezpieczenie jest wystarczające – dodaje, że listę podmiotów, w których pacjenci z naszego powiatu będą mogli się zaszczepić NFZ wskaże po zakończeniu postępowania, co jest przewidziane 24 grudnia.

Głogowski szpital jest gotowy. GSP czeka na informację o terminie dostawy szczepionek. Jak informuje rzeczniczka lecznicy Ewa Todorov, w pierwszej kolejności szpitalny punkt zaszczepi personel medyczny ze wszystkich przychodni z Głogowa, które mają umowy z NFZ. Podczas ostatniej sesji rady powiatu głogowskiego prezes zarządu szpitala Edward Schmidt podał, że gotowość do zaszczepienia się złożyło ok. 50 proc. personelu medycznego z powiatu. Grupa obejmuje też pracowników DPS-u i sanepidu. Szczepienia będą prowadzone w punkcie w przychodni przy ul. Kościuszki.

Z oficjalnych zapowiedzi – w ramach pierwszej dostawy Polska otrzyma blisko 10 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19. 18 szpitali otrzyma od 150 do 900 dawek, inne, wytypowane do szczepienia w pierwszej turze szpitale – po 75 dawek. – Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek – co pozwoli zaczepić do końca stycznia ok. 750 tys. pacjentów – informował Michał Dworczyk.

Do programu kwalifikowały się placówki gotowe szczepić przez co najmniej 5 dni w tygodniu i wykonać co najmniej 180 szczepień, posiadające zespół wyjazdowy do szczepienia pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą samodzielnie zgłosić się do punktu szczepień. Możliwe jest także zorganizowanie transportu z miejsca pobytu pacjenta do punktu szczepień i z powrotem, gdy stan pacjenta uniemożliwia mu dotarcie. O zakwalifikowaniu pacjenta do szczepienia i jego zaszczepienia decyduje lekarz.

Szczepienia są dobrowolne, przyjmiemy je w dwóch dawkach. Dla nas bezpłatne, a wykonawcy za każde otrzymają wynagrodzenie. Obejmie ono szczepienie na miejscu w warunkach ambulatoryjnych, szczepienie w miejscu zamieszkania pacjenta oraz koszty transportu pacjenta domu do punktu szczepień i z powrotem.

NFZ określił stawki przy naborze:
– 61,24 zł za jedno szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 w punkcie szczepień bez transportu pacjenta;
– 68,15 zł za jedno szczepienie w punkcie szczepień z uwzględnieniem transportu pacjenta na szczepienie;
– 95,70 zł za jedno szczepienie przeprowadzone w miejscu zamieszkania pacjenta;
– 73,19 zł za jedno szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 przeprowadzone w miejscu zamieszkania pacjenta w  przypadku więcej niż 5 pacjentów przebywających pod jednym adresem.

W każdym Oddziale Wojewódzkim NFZ na pytania odpowiadają konsultanci. Można dzwonić od poniedziałku do piątku w godz. 8-18, a w weekendy 8-16. Nr tel 71 79 79 440 i 71 79 79 421.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się