Dzieje sięGłogów

Gmina Grębocice w pierwszej dziesiątce najbogatszych gmin wiejskich w Polsce1 min na czytanie

Gmina Grębocice w pierwszej dziesiątce najbogatszych gmin wiejskich w Polsce

Pismo samorządu terytorialnego Wspólnota podsumowuje bogactwo polskich samorządów w przededniu koronawirusa. Opublikowało najnowszy ranking miast, gmin i powiatów za 2019 rok. Narzekamy na biedę, ale powiat głogowski uplasował się w tym rankingu na 22 miejscu, więc o dwa oczka wyżej niż rok wcześniej. Jeśli chodzi o podsumowanie jego „bogactwa” to jest drugim w rankingu powiatem na Dolnym Śląsku, po powiecie milickim. Zamożność wyliczono mu na 1 tys. 080 zł per capita, czyli na głowę mieszkańca. A powiatów w rankingu jest 314.

Głogów – miasto znalazło się na 21 miejscu, o jedno oczko wyżej niż rok temu, z przeliczeniem na mieszkańca 4 tys. 007 zł. Najbogatsze wśród miast są oczywiście sąsiednie Polkowice (7 tys. 072 zł na mieszkańca w 2019 r.), a przed Głogowem z dolnośląskich miast powiatowych jest jeszcze tylko Oleśnica. Dla ciekawskich – Lubin jest na 34 miejscu, daleko za nami. Miast powiatowych jest w rankingu ponad 260, więc mamy całkiem niezłą pozycję.

Wśród gmin wiejskich po raz pierwszy w pierwszej dziesiątce znalazły się Grębocice z 7 tys. 585 zł pieniędzy na głowę mieszkańca. Bogata Jerzmanowa spadła na 12 miejsce – 7 tys. 079 zł (z 7 rok wcześniej). Z naszych gmin jeszcze Radwanice są na 46 miejscu, a potem już wszyscy daleko poza setką – gmina Głogów na 110 miejscu, Żukowice na 124. To nieźle, bo gmin wiejskich jest 1537. Ranking bogactwa samorządów Wspólnota publikuje co roku, a metoda obliczania wskaźnika bogactwa nie zmienia się od lat. Pomija się wpływy do budżetów dotacji celowych, a uwzględnia tylko dochody własne oraz subwencje i w ten sposób oblicza się „zamożność”.
RED
fot. UG Grębocice

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się