Dzieje sięGłogówKGHM

Granulat miedzi, karabińczyk z wyprawy polskiego himalaisty – wyjątkowa pamiątka na zakończenie jubileuszu KGHM2 min na czytanie

Granulat miedzi, karabińczyk z wyprawy polskiego himalaisty – wyjątkowa pamiątka na zakończenie jubileuszu KGHM

Próbki granulatu miedzi i srebra, kryształek soli i karabińczyk Ambasadora Polski, Andrzeja Bargiela znalazły się w Kapsule Czasu KGHM. Firma przygotowała wyjątkową pamiątkę dla przyszłych pokoleń w miejscu odkrycia złóż miedzi, w latach 50. ubiegłego wieku. Do Kapsuły Czasu trafiły m.in. miniaturowe katody i anody z hut KGHM, kawałek rudy miedzi, kryształ soli z kopalni Polkowice-Sieroszowice oraz koncentrat miedzi z Zakładów Wzbogacania Rud. Jest tam również miniaturka tira, który jeździł po Polsce z multimedialną wystawą o KGHM czy wejściówki na jubileuszowy koncert w Lubinie.

Oprócz pamiątek z oddziałów KGHM w Kapsule znalazły się wyjątkowe prezenty jak karabińczyk z wyprawy Andrzeja Bargiela. Znany z ekstremalnych wyczynów skialpinista został Ambasadorem Polski w plebiscycie organizowanym przez Polską Miedź. Karabińczyk pomagał himalaiście w zdobyciu dziewiczego szczytu Yawash Sar II w Pakistanie w 2021 roku. Polak dokonał tego jako pierwszy człowiek w historii, a następnie zjechał na nartach do podstawy góry.

Radoxim 5

– Kapsuła czasu jest wmurowana w najważniejszym miejscu dla Zagłębia Miedziowego. W Sieroszowicach, gdzie odkryto polskie złoża miedzi i gdzie rozpoczęła się historia KGHM. Pokazujemy przyszłym pokoleniom co było dla nas ważne i czym żyliśmy w 2021 roku – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

W Kapsule miejsce znalazły też przedmioty przypominające o pandemii, jak etui na paszporty covidowe, które otrzymali pracownicy firmy.

2021 rok to rok jubileuszu KGHM, który w ciągu 60 lat stał się światowym liderem w branży wydobywczej. Firma świętowała przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Dla pracowników i mieszkańców regionu powstały m.in. murale związane z oddziałami KGHM. Przez kilka miesięcy po Polsce jeździł specjalny tir z multimedialną wystawą o przemyśle miedziowym.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się