Zamknij

I jak tędy przejść czy wjechać wózkiem inwalidzkim? Wysokie progi na głogowskim cmentarzu

12:14, 11.10.2021 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 12:14, 11.10.2021
Skomentuj

Pomnik obok pomnika, grób obok grobu, ławka... obok ławki. W cmentarnych kwaterach ciężko się przecisnąć, bo uliczki są wąski i zastawione.

Zbliża się Wszystkich Świętych, więc ruch na cmentarzach jest coraz większy. I zaczynają się skargi na to, że kontenery na śmieci są przepełnione, że znikają z pomników znicze. - I pomnik obok pomnika za blisko stoi - interweniuje pani Marzena opowiadając nam, że ciężko się tędy przecisnąć. Chodzi o cmentarz komunalny na Brzostowie. O nowe kwatery, o nowe pomniki - te budowane są tak duże, że z szerokiej alejki pozostaje tylko wąska ścieżka.

Problem dotyczy jednak wszystkich komunalnych cmentarzy - nie tylko tego na Brzostowie, ale też na Krzepowie czy ul. Legnickiej. - Nie dawno na Brzostowie chowaliśmy babcię, w nowej kwaterze. Były tam same nowe groby. Po kilku tygodniach ludzie zaczęli stawiać zmarłym pomniki. Oczywiście każdy inny - jeden mniejszy, drugi większy. Zauważyłam, że jest taka moda na układanie granitowych płyt wokół pomników, nawet na ścieżkach. A jeszcze jedna płyta jest wyżej, druga niżej. Nie da rady przejść - mówi nam głogowianka zwracając uwagę, że osoby starsze, niepełnosprawne lub matki z wózkami dla dzieci nie mogą tędy swobodnie się poruszać. - Idąc można się przewrócić, a co dopiero jadąc wózkiem inwalidzkim? - zastanawia się. Dodaje, że podobnie jest z montażem ławek wokół pomników. - Można zrozumieć jeszcze jak znajdują się obok pomników, ale nie przed nimi - tam na głównej alejce - denerwuje się.

Maciej Gandecki z GPK-PreZero - spółka jest zarządcą nekropolii - wyjaśnia, że na starych cmentarzach niewiele w tej sprawie można zrobić. - Kiedy chowano ludzi 30 czy 40 lat temu obowiązywały zupełnie inne przepisy - nie ukrywa, że prawo w tej kwestii ponownie uregulowano zaledwie kilka lat temu. Przytacza, że dopiero wtedy ustalono jakieś odległości od grobu do grobu. - Od tego momentu w nowych kwaterach trumny umieszcza się w ziemi z 50 cm odstępem lub około 1,5 m - w zależności od strony. Właśnie po to, aby pomiędzy grobami można było swobodnie się przemieścić - zaznacza. Przyznaje, że faktycznie mają problem z ustawionymi w tym ciągu pieszym ławkami czy pomnikami. - Wedle regulaminu ustawianie ławek na cmentarzu nie jest legalne - dodaje Gandecki. Tylko jak kilka osób zatrudnionych w spółce ma dopilnować... 20 tysięcy grobów na głogowskich cmentarzach... Raczej to niemożliwe, więc i żadnych konsekwencji z tego nie ma. Ludzie jak stawiali ławki, tak stawiają. A teraz jeszcze całkowicie zabudowują alejki, choć przepisowo pomnik nie powinien przekraczać obrysu grobu, czyli być wymiaru dwóch metrów długości i metra szerokości. Na cmentarzu w Głogowie się porobiło jak w słynnym przysłowiu - wolnoć Tomku w swoim domku. I nikt widać nie ma na to wpływu...
RED

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%