Zamknij

Jakich pracowników szukają pracodawcy w Głogowie? Sprawdź!

11:24, 31.12.2021 Jakub Grzywaczyk Aktualizacja: 11:24, 31.12.2021
Skomentuj
Głogów to ważny ośrodek przemysłowy Dolnego Śląska, związany i kojarzony przede wszystkim z hutnictwem miedzi. Największe szanse na znalezienie zatrudnienia w tym mieście mają osoby związane z branżą metalową, logistyczną i maszynową. W 2022 roku zapotrzebowanie wzrośnie również na innych pracowników. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jakich specjalistów będą szukali głogowscy pracodawcy. Rynek pracy w Głogowie - jak wygląda obecna sytuacja?

Głogów to szóste pod względem liczby ludności miasto na Dolnym Śląsku, które jest ważnym ośrodkiem przemysłowym. Jego gospodarka opiera się w szczególności na hutnictwie miedzi, reprezentowanym przez Hutę Miedzi Głogów. Znaczące role odgrywają również branże metalowa, maszynowa i logistyczna. Na terenie miasta znajdują się duże zakłady produkujące wyroby metalowe, podzespoły dla przemysłu medycznego i rehabilitacyjnego, dźwigi przeładunkowe, walce i tuleje dla przemysłu papierniczego, drzewnego, tekstylnego, spożywczego i drukarskiego, kompletne siedziska samochodowe oraz wiele innych. Oferty czekają przede wszystkim na różnorodnych specjalistów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto jeszcze ma szansę na znalezienie zatrudnienia w Głogowie, wpisz i wyszukaj frazę  "praca w Głogowie" na GoWork.

Stopa bezrobocia w Głogowie - jaki jest jej poziom?

Stopa bezrobocia w powiecie głogowskim w styczniu 2021 roku wynosiła 8,0 proc., a w październiku spadła do 7,7 proc. Oznacza to, że znajduje się on w gronie dolnośląskich powiatów, w których bezrobocie jest najwyższe. 

Ile wynosi średnie wynagrodzenie w Głogowie?

Dane GUS z 2020 roku jasno wskazują, że zarobki w powiecie głogowskim są jednymi z najniższych wśród wszystkich powiatów województwa dolnośląskiego. W tym okresie średnie wynagrodzenie wynosiło 4 763 złote brutto, a więc było niższe od średniej wojewódzkiej oraz krajowej. Nie oznacza to jednak, że znalezienie dochodowej pracy w Głogowie nie jest możliwe. Wręcz przeciwnie - przedstawiciele niektórych zawodów mogą liczyć na atrakcyjne zarobki. 

Jacy pracownicy będą poszukiwani w Głogowie w 2022 roku?

Jak wynika z prognozy Barometru zawodów na rok 2022 dla powiatu głogowskiego, zapotrzebowanie na pracowników będzie dotyczyło przede wszystkim branży budowlanej i inżynieryjno-drogowej. Chodzi zwłaszcza o betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, kierowników budowy, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych spawaczy oraz ślusarzy.

Braki w personelu będą odczuwalne również w służbie zdrowia. W roku 2022 wzrośnie zapotrzebowanie na dentystów, lekarzy, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, pielęgniarki i położne, pracowników ds. techniki dentystycznej, psychologów i psychoterapeutów oraz ratowników medycznych.

Podobna sytuacja będzie miała miejsce w oświacie. W głogowskich szkołach zabrakło nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz nauczycieli przedszkoli. To właśnie przedstawiciele tych zawodów będą poszukiwani od nowego roku. 

Jacy jeszcze pracownicy powinni znaleźć zatrudnienie w Głogowie? Z prognozy Barometru zawodów wynika, że będą to kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, pracownicy służb mundurowych, samodzielni księgowi, a także zaopatrzeniowcy i dostawcy.

Kto może mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia w Głogowie?

Trudności ze znalezieniem zatrudnienia w Głogowie mogą napotkać absolwenci popularnych kierunków studiów - ekonomiści i pedagogowie. Poza tym z niewystarczającą liczbą wolnych miejsc pracy spotkają się kucharze oraz specjaliści administracji publicznej. Podobnie jak w innych polskich miastach, z kłopotami borykają się kobiety, osoby młode poniżej 30. roku życia oraz starsze, które przekroczyły już 50. rok życia. W aktywizacji bezrobotnych pomaga Powiatowy Urząd Pracy w Głogowie, który oferuje m.in. różne formy podnoszenia kwalifikacji zawodowych (staże, szkolenia), świadczenia pieniężne oraz poradnictwo zawodowe.

Praca Głogów - gdzie szukać atrakcyjnych ofert pracy?

Oferty zatrudnienia można znaleźć w PUP w Głogowie, na stronach dużych głogowskich pracodawców, a także w internetowych serwisach pracy, np. GoWork.pl. Użytkownik serwisu samodzielnie wprowadza dane takie jak stanowisko, oczekiwana wysokość zarobków, forma umowy (umowa o pracę, umowa zlecenie lub inna) oraz rodzaj etatu (pełny etat, pół etatu), a następnie otrzymuje listę najbardziej dopasowanych ofert. Po upewnieniu się, że spełnia wymagania na dane stanowisko, może wysłać CV do wybranego pracodawcy. Istnieje również możliwość włączenia powiadomień o nowych ofertach pracy z Głogowa. Wystarczy tylko wpisać swój adres e-mail w odpowiednim polu.

(Jakub Grzywaczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%