Dzieje sięGłogów

Joanna Konkel potrzebuje drogiego leku, aby żyć. Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia nie pomoże2 min na czytanie

Joanna Konkel potrzebuje drogiego leku, aby żyć. Niestety Narodowy Fundusz Zdrowia nie pomoże

Joanna Konkel ma 44 lata. Nim poznała imię swojego przeciwnika, przez dwa lata lekarze szukali przyczyn bólów nóg, zaniku czucia i problemów z oddychaniem. Najpierw zakładano przepuklinę kręgosłupa. Zalecona rehabilitacja tylko spotęgowała dolegliwości, powodując niedowład. Kolejne badania nie dały odpowiedzi, co jest przyczyną dolegliwości, które były coraz silniejsze. Dopiero wykonany w trybie pilnym rezonans z kontrastem pokazał, że zdrowie i życie Joanny jest zagrożone.

Nie od razu udało się podjąć leczenie. – Lekarze mówili wprost, że sytuacja jest poważna, a rokowanie bardzo złe – relacjonuje. Pilna operacja ratująca życie pozwoliła usunąć guz w 80 proc., ale Joanna przepłaciła to zdrowiem. Następstwem operacji był czterokończynowy paraliż, brak czucia. Radioterapia miała być uzupełnieniem, ale tak się nie stało.

Wyniki badań nie dały miejsca na złudzenia – nowotwór powrócił jeszcze większy i jeszcze silniejszy. – Jak powiedzieć dzieciom, że ich mama może za chwilę umrze? Że nie będzie jej przy nich, gdy będą jej potrzebować? Że nie pocieszy, nie przytuli, nie poradzi jak rozwiązać problem? Łzy, morze łez – opowiada.

W styczniu 2017 roku, przyszła wiadomość, w którą nikt nie mógł uwierzyć. W rdzeniu pojawił się drugi wielki guz, sięgający od odcinka piersiowego, aż do końca lędźwiowego. Tym razem organizm nie odpowiedział na chemię, nie dał się zmiażdżyć radioterapią.

Obiecała bliskim, że będzie walczyła, do samego końca. Zawsze wierzyła, że w końcu znajdzie się dla niej szansa. Nexavar, to lek na nowotwory, dostępny w Polsce, lecz nierefundowany.

Miesięczny koszt to aż 20 tys. zł. –Od pierwszego czerwca 2019 roku przyjmuję go dwa razy dziennie. Poczynił mnóstwo spustoszenia, ale zatrzymał dalsze namnażanie komórek nowotworowych. Ale gra jest warta świeczki. Pojawił się strach innego rodzaju – czy wystarczy pieniędzy na zakup leków. Bo leczenie musi potrwać jeszcze co najmniej kolejne dwanaście miesięcy –dodaje. Można jej pomóc: TUTAJ.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się