Dzieje sięFotoGłogów

Kolejna fotka na tle starego… mostu. Kiedy powstanie ten nowy?5 min na czytanie

Kolejna fotka na tle starego... mostu. Kiedy powstanie ten nowy? 10

Trochę było zimno, ale humory dopisały. Niemal równo o godz. 9.30 przy Moście Tolerancji w Głogowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła Wojciecha Zubowskiego, prezydenta miasta Rafaela Rokaszewicza, starosty Jarosława Dudkowiaka, wójtów gmin i radnych PiS-u.

Która to już konferencja… Na tle mostu fotografowała się była posłanka Ewa Drozd, teraz robi to obecny poseł Zubowski. Mostu jak nie było, tak nie ma. Choć prace nad tym projektem wciąż trwają. Wybrano już nawet dwa z czterech wariantów przebiegu tej drogi. Pisaliśmy o tym: TUTAJ.

Co było powodem zwołania konferencji? Tym razem to, że oszacowano – choć jak zapewnia sam poseł tylko wstępnie, bo wycena była prowadzona w pierwszym kwartale br. – koszty budowy obwodnicy. Najtańszy z nich – PN 4 – opiewa na kwotę ponad 965 mln zł. Kilometr drogi kosztować ma więc ponad 52 mln zł. 

– Dla przypomnienia – najważniejszym punktem, który rozpoczął działania mające na celu doprowadzenie do budowy mostu, to był luty 2018 roku. Kiedy to wojewoda Paweł Hreniak, w Głogowie, podpisał dokumentację umożliwiającą rozpoczęcie prac nad przygotowaniem studium techniczo-ekonomiczno-środowiskowego – przytaczał poseł zasługi wojewody, także z PiS-u.

W czwartym kwartale br. dokumentacja miała być ukończona. Tak się stało. Poseł mówił, że zgodnie z “przewidywaniami” Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w pierwszym kwartale następnego roku powinno być wystąpienie o decyzję środowiskową. Ta powinna się pojawić w czwartym kwartale 2021 roku. – Po to, aby w 2022 roku można było rozpisać przetarg – zaznaczał Zubowski.

Prezydent Rafael Rokaszewicz w kilku słowach zwracał uwagę na to, że mieszkańcy mają problem z korkowaniem się miasta. – Wybudowanie obwodnicy i mostu to kluczowa sprawa dla Głogowa. Cieszę się, że projektanci założyli takie parametry obwodnicy, które można szczerze powiedzieć przybliżają ją do parametrów drogi ekspresowej – mówił.

– Głogowianie czekają na to zadanie wiele lat i chciałbym, aby zostało ono już wykonane. Poprawi to bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców – dodawał starosta Jarosław Dudkowiak.

Rządowy program budowy stu obwodnic to gwarancja budowy mostu? Na to pytanie nikt nie chciał odpowiedzieć jednoznacznie. – Budowa obwodnicy znalazła się w rządowym planie budowy stu obwodnic i liczę na to, że tak faktycznie będzie. Będziemy zabiegać o to, aby te środki się znalazły – obiecał poseł Zubowski sugerując, że będą to zarówno pieniądze rządowe, jak i unijne. Na razie brak konkretów w tej sprawie.

Mosty powinny łączyć, nie dzielić, ale… podczas konferencji nie mogło zabraknąć kilku słów o politycznych przeciwnikach. – Te prace, od 2018 roku do momentu ogłoszenia przetargu, to są cztery lata. To czas niezbędny, aby prawidłowo przygotować inwestycje. To już koszt kilku milionów złotych, które zostały wydatkowane ze środków centralnych. No, nasi poprzednicy polityczni myślę, że mogli znaleźć te pieniądze wcześniej i bylibyśmy troszeczkę zaawansowani dalej z pracami – dorzucił radny miejski Mariusz Kędziora (PiS).

Kiedy kolejna konferencja prasowa? Zdaniem posła oby było ich jak najwięcej, bo przecież trzeba głosić dobrą nowinę o budowie mostu. Sprawdziliśmy, że statystycznie, zgodnie z harmonogramem, kolejny raz samorządowcy spotkają się pod mostem w pierwszym kwartale nadchodzącego roku. Wtedy GDDKiA ma wystąpić o decyzję środowiskową. Kolejny historyczny moment?
RED

Podziel się informacją ...

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się