Dzieje sięGłogów

Łatwiej o konfiskatę samochodu? Nowe przepisy dotyczące kierowców1 min na czytanie

Głogowscy policjanci sprawdzają trzeźwość kierowców

Niedługo wejdą w życie nowe zasady organizacji kursów pozwalające redukować liczbę punktów karnych. Kurs będzie trwał 28 godzin i kosztować ma 500 zł. Rozporządzenie w tej sprawie jest gotowe, ale jego wejście w życie zależy od ministra cyfryzacji.

Kierowcy stracą uprawnienia dopiero po dwukrotnym zebraniu 24 punktów karnych, ale po pierwszej kolejce obowiązkowe będą minimum trzydniowe szkolenia. Nie ma się jednak z czego cieszyć, bo jeśli w ciągu 5 lat ponownie przekroczą 24 punkty, prawo jazdy zostanie im odebrane definitywnie.

Czekają nas też duże zmiany w zakresie samych badań technicznych auta. W przypadku obowiązkowych przeglądów rejestracyjnych cena ma pozostać taka sama, czyli 99 zł. Diagnosta będzie musiał jednak wykonać zdjęcia badanego auta, a gdy na przegląd przyjedziemy 30 dni po okresie obowiązywania poprzedniego, zapłacimy podwójną stawkę.

Przepadek konfiskaty auta za jazdę pod wpływem alkoholu jest stosowany, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub spowoduje wypadek, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi oraz w warunkach recydywy.

Zaostrzona z maksymalnie 12 do nawet 16 lat pozbawienia wolności została także maksymalna kara dla nietrzeźwych kierowców za spowodowanie wypadku, ze skutkiem ciężkich obrażeń lub śmierci.

RED
Fot. archiwum redakcji

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się