Dzieje sięGłogów

Michał i Tomek ruszyli z akcją wsparcia dla artystów w tych trudnych czasach2 min na czytanie

Michał i Tomek ruszyli z akcją wsparcia dla artystów w tych trudnych czasach

To była spontaniczna akcja. Na portalu społecznościowym powstał profil “Wspieramy Artystów“. – Wobec licznych apeli naszych bliższych lub dalszych znajomych artystów z całej Polski, postanowiliśmy zrobić krok do przodu i spróbować pomóc nie tylko im, ale wszystkim artystom i twórcom, którzy tej pomocy obecnie potrzebują – mówi Tomasz Olczak.

Świat kultury to nie tylko aktorzy, muzycy czy tancerze znani z telewizji, kina i pierwszych stron gazet. To także tysiące osób, które na co dzień nie pojawiają się w mediach, a ich twarze nie są tak rozpoznawalne. – Artyści jeżdżą po całym kraju z przygotowanymi spektaklami, koncertami i pozostałymi eventami, a ich rzeczywistość często wygląda tak – jeśli nie grasz, to nie zarabiasz. Wydarzenia kulturalne to nie tylko olbrzymie sale w największych miejscowościach w Polsce – dodaje Michał Wnuk, kierownik teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie.

To także, a może przede wszystkim, domy kultury, kluby, kameralne sale koncertowe i teatralne w mniejszych miastach. Sytuacja, w której obostrzenia zmusiły wszystkie instytucje kultury do ograniczenia liczby widzów w wymiarze 50 proc., spowodowała zamknięcie wielu z nich. Te, które postanowiły działać, często miały dużo mniejsze możliwości z powodu ograniczonego budżetu.

Od 10. października jest jeszcze gorzej – obowiązuje limit 25 proc. widzów na sali w strefach żółtych, a w strefach czerwonych organizacja jakichkolwiek wydarzeń kulturalnych jest zabroniona. – Wiemy, że pandemia uderzyła właściwie w każdego i ucierpiała przez nią niemal każda branża. Sami na co dzień pracujemy w kulturze i znamy środowisko artystów. Nie jest naszym celem stawianie muzyków czy aktorów ponad którąkolwiek z grup społecznych, chcemy jedynie pomóc tym, o których sytuacji słyszymy na co dzień w rozmowach z osobami z branży – mówią.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na pomoc artystom – aktorom, muzykom, tancerzom i pozostałym twórcom. Link do zbiórki: TUTAJ.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się