Dzieje sięFotoGłogów

Mieszkańcy: Wycinają drzewa w zabytkowym parku3 min na czytanie

Mieszkańcy: Wycinają drzewa w zabytkowym parku 2

– Budują boisko w miejscu zabytkowego parku – grzmi jeden z mieszkańców miejscowości Kamiona w gminie Żukowice. Pan Maciej przytacza, że przecież to miejsce jest objęte ochroną konserwatora zabytków. – Chciałbym zapytać na jakiej podstawie ochrona środowiska jak i konserwator zabytków wydali zgodę na niszczenie tak pięknego parku, który był jedynym miejscem tak spokojnym w całej wiosce? W tym momencie o wiewiórkach czy sowach możemy raczej pomarzyć – dodaje.

Pojechaliśmy tam, by sprawdzić, co się dzieje. Faktycznie wycięto już kilka mniejszych drzew. Firma, która się tym zajmuje, uprząta teren. – Tutaj rosły bardzo wysokie pokrzywy – po samą szyję. Teren był zaniedbany – powiedział nam robotnik.

– Są wycinane krzaki, wczoraj zaczęli. Podobno takie drzewa do dziesięciu lat to można wyciąć. A tam wycinają takie pięcioletnie. Nie słuchajcie ludzi. Nie dowiedzą się, gadają – złości się Andrzej Ryś, członek rady sołeckiej. Przypomina sobie, że już przed dwoma laty jeździli do konserwatora zabytków, aby dopiąć wszystkie formalności. – Wszystko jest uzgodnione. Już mieli tam rozpoczynać prace miesiąc temu, ale w ostatniej chwili przyszło pismo od konserwatora – wstrzymać roboty. Zamierzali sprawdzić czy nic nie znajduje się jeszcze tam w ziemi. Nic nie ma – zaznacza.

O zagospodarowanie tego terenu apelowali mieszkańcy tej wsi. Wójt Krzysztof Wołoszyn wyjaśnia, że to duża inwestycja, która pochłonie około 350 tys. zł. – Będzie tam nie tylko nowe boisko, ale też ławki, ciąg pieszy i nowe nasadzenia drzew – wymienia. Potwierdza, że teren faktycznie jest objęty nadzorem konserwatora zabytków. – Mamy jednak niezbędne pozwolenia. Konserwator tutaj na miejscu nawet był w poniedziałek – przytacza. Obiecując jednocześnie mieszkańcom, że ani roślinności, ani też zwierzętom krzywda się nie stanie. A park w nowej odsłonie ma być wizytówką tej miejscowości.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się