Dzieje sięGłogów

Można składać wnioski o dodatek osłonowy. Borecki: Ma on pomóc w walce z drożyzną2 min na czytanie

Można składać wnioski o dodatek osłonowy. Borecki: Ma on pomóc w walce z  drożyzną

W Głogowie można już składać wnioski o dodatek osłonowy, który ma pomóc w walce z drożyzną. Kwota, jaka może trafić na konto wynosi nawet 1 tys. 150 zł. Kto dostanie pieniądze? Tutaj decyduje kryterium dochodowe i liczba osób w gospodarstwie domowym.

Dodatek osłonowy ma zrekompensować mieszkańcom wzrosty cen energii i gazu. Będzie wypłacany w kwocie od 400 do 1 tys. 150 złotych. Jakie są dokładne kryteria? – Dla jednoosobowych gospodarstw domowych, gdzie dochód nie przekracza do 2 tys. 100 zł dodatek wyniesie 400 zł. Natomiast w gospodarstwach wieloosbowych: 600 zł dla 2-3 osobowych gospodarstw domowych o miesięcznych dochodach do 1 tys. 500 zł. Z kolei 850 zł dla 4-5 osobowych gospodarstw domowych o miesięcznych dochodach do 1 tys. 500 zł na osobę. I nawet 1 tys. 150 zł dla 6-osobowych gospodarstw domowych lub większych o dochodach do 1 tys. 500 zł na osobę – wyjaśnia Wojciech Borecki, zastępca prezydenta Głogowa.

Radoxim 5

Podwyższony dodatek należy się osobom, które ogrzewają dom na przykład piecem kaflowym, kopciuchem czy kozą. Wynosi on od 500 do 1 tys. 437 złotych. Tylko taki rodzaj ogrzewania musi być wpisany do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Ważna jest liczba osób w gospodarstwie domowym.

Wnioski o przyznanie dodatku można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Głogowie. – Trwa szacowanie ewentualnej liczby wniosków, które mogą być złożone. Na razie wydaliśmy około stu wniosków – informuje kierownik Mirela Procanyn. Ważna jest liczba osób w gospodarstwie domowym. Wniosek składa się z pięciu stron. Nie trzeba składać żadnych dodatkowych dokumentów, oprócz jednego wyjątku. – W sytuacji wpisania we wniosku kwoty alimentów świadczonych na rzecz innych osób, jest to kwota, którą można odliczyć od dochodu, należy przedłożyć poświadczenia zapłaconych alimentów w danym roku wraz z wyrokiem lub ugodą o alimenty. Na wnioski złożone w okresie od stycznia do 31 lipca 2022 r. pod uwagę brany jest dochód za 2020 r., natomiast od sierpnia do 31 października 2022r. pod uwagę brany jest dochód za 2021r. – przybliża

Informacje o dochodach MOPS będzie pozyskiwał samodzielnie – tak jak jest to obecnie w świadczeniach rodzinnych. RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się