Dzieje sięGłogów

Najbardziej całuśna sokola para z komina Huty Miedzi Głogów ma już jedno jajo2 min na czytanie

Najbardziej całuśna sokola para z komina Huty Miedzi Głogów ma już jedno jajo

Szira z gniazda sokołów na kominie w Hucie Miedzi Głogów wysiaduje już jedno jajo. Wszyscy czekają na kolejne.

Pierwsze w tym roku jajo w gnieździe sokołów na kominie w HM Głogów samica zniosła 28 marca. Od tego czasu je wysiaduje. Ojcem jest sokół Bohun. Można się spodziewać kolejnych jaj. Po złożeniu ostatniego samica przez 32 dni będzie je wysiadywała. Pisklęta powinny się wykluć na początku maja.

Radoxim 5

Sokoły wędrowne na kominie głogowskiej huty gniazdują od 2008 roku. Wtedy to podjęto decyzję o zamontowaniu platformy lęgowej na jednym z kominów HMG II, na tzw. koniczynce. Rok później pojawiły się pierwsze trzy jaja, a w maju wylęgły się z nich pisklęta. Zostały zaobrączkowane i opuściły gniazdo w sierpniu.

Jest tak co roku. Od czasu montażu platformy lęgowej wykluło się już 40 sokołów, z których 39 zostało zaobrączkowanych. Co tam się teraz dzieje w sokolim gnieździe można obserwować na stronie https://peregrinus.pl/pl/glogow

Rodzicami złożonego teraz jaja są Bohun i Szira. Szira mieszka tu już od kilku lat, a jej poprzednim partnerem był sokół Florek. Niestety, odleciał w styczniu zeszłego roku i już go w Głogowie nie widziano. W lutym przyleciał nowy samiec, właśnie Bohun, a Szira go zaakceptowała. Wiadomo, że wykluł się w 2016 roku w Miliczu – pochodzi z hodowli, został podłożony do gniazda sokołów.

Gdy pojawił się Bohun, para się do siebie zbliżała. Początkowo samiec był strachliwy, ale potem coraz śmielej wchodził do budki. Podobno były czułe spotkania i prezenty. Wynikiem wszystkich jego zabiegów było złożenie przez Szirę czterech jajek w marcu zeszłego roku. Co ciekawe, Bohun także opiekował się jajkami i ogrzewał je własnym ciałem. Bywało, że dyżurowali przy nich razem.

Wykluła się czwórka piskląt: Ardo, Nubia, Złotka i Platyna. Zostały zaobrączkowane i latem odleciały. Tym razem para sokołów z komina w HMG rozpoczęła składanie jajek. W zeszłym roku została ochrzczona mianem najbardziej całuśnej sokolej pary. Sokoły to ptaki monogamiczne. Swojego terytorium bronią cały rok, młode opuszczają gniazdo na przełomie lipca i sierpnia. Podejmują wędrówkę szukając partnera i dogodnego miejsca na założenie gniazda.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się