Dzieje sięGłogów

NFZ sfinansuje testy na koronawirusa. Także te wykonywane w laboratorium Alab1 min na czytanie

24-latek z gminy Grębocice trafił na oddział zakaźny

Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje testy na koronawirusa wykonane w prywatnych laboratoriach. A to oznacza, że również te, wykonywane w Alab – umowę z tym laboratorium zawarł Głogowski Szpital Powiatowy.

– W Polsce wykonuje się coraz więcej testów – mówi poseł Wojciech Zubowski, który dodaje, że na testy kierują lekarze lub Państwowe Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. – Trzeba pamiętać o tym, że ratownicy, personel czy pracownicy laboratorium mają do czynienia z niebezpiecznym materiałem. To nie jest tak, jak mówi się, że brakuje nam testów – dodaje.

Testy w laboratorium Alab wykonywane są od 25 marca. Na testów trzeba czekać około doby. – Testy będą wykonywane jeżeli będą do tego podstawy. Najpierw lekarz będzie konsultował stan pacjenta z oddziałem zakaźnym. Gdy okaże się, że na dany moment nie ma potrzeby przewiezienia pacjenta do takiego szpitala, to zostanie w naszym szpitalu, ale będzie odizolowany. I właśnie wtedy wykonamy testy. Jeżeli wynik będzie ujemny, to pacjent trafi na wskazany oddział, by podjąć leczenie. W przypadku pozytywnego wyniku od razu przetransportowany do szpitala z oddziałem zakaźnym – wyjaśnia starosta Jarosław Dudkowiak.

Na piątek (3.04.) – ostatnie dane jakie otrzymaliśmy – w głogowskim szpitalu powiatowym wykonano sześć testów.
RED

Podziel się informacją ...
  • 115
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się