Dzieje sięFotoGłogów

Nie mogli zapomnieć o tych wydarzeniach i ludobójstwie na Wołyniu [ZDJĘCIA]6 min na czytanie

Nie mogli zapomnieć o tych wydarzeniach i ludobójstwie w Wołyniu [ZDJĘCIA] 4

W poniedziałek (11.07.) przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego właśnie dziś pod pomnikiem poświęconemu tym tragicznym wydarzeniom, który znajduje się na cmentarzu na Brzostowie, odbyła się krótka uroczystość. Z udziałem tych, którzy byli tego świadkami.

W 1943 roku na terenie Wołynia, a następnie innych obszarach Kresów, doszło do jednej z najokrutniejszych zbrodni II wojny światowej. Szacuje się, że zginęło wtedy blisko 130 tys. Polaków.

Radoxim 5

Lipiec to miesiąc kwitnienia lnu, dlatego kwiat tej rośliny – powszechnie uprawianej na Wołyniu – symbolicznie przywołuje pamięć o tych wydarzeniach.

– Spotykamy się, by uczcić ofiary tej zbrodni – mówił regionalista Dariusz Czaja, prowadzący uroczystość. – Kulminacja tych zbrodni miała miejsce w niedzielę – 11 lipca. Odbyła się tam polska czystka etniczna – podkreślał. Obchodzimy 79. rocznicę ludobójstwa. Na tym nie koniec wydarzeń przygotowanych przez Głogowską Edukację Kresową. O godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Głogowie spotkanie z biskupem Marianem Buczkiem i promocja książki o emerytowanym ordynariuszu diecezji charkowsko-zaporowskiej.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się