Zamknij

Nie niepełnosprawny, tylko z niepełnosprawnością. W Głogowie mówili o tym specjaliści z całej Polski

12:46, 01.12.2022 Grażyna Hanuszewicz Aktualizacja: 13:34, 01.12.2022
Skomentuj

Cukrzyca pojawia się coraz częściej i wśród coraz młodszych ludzi. Zakwalifikowana została jako choroba cywilizacyjna, czyli wynikająca z obecnego trybu. O tym, jak ważna jest walka z tą chorobą, jak trudno się z nią zmagać, a także o problemach związanych z innymi niepełnosprawnościami w Ośrodku rekolekcyjno-rehabilitacyjny "Dom Uzdrowienie Chorych" usłyszeliśmy w czwartek (01.12).

O problemach związanych z cukrzycą i innymi niepełnosprawnościami mówili m.in. prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Głogowie Stanisław Stolarczyk, prof Stanisław Kowalik, prof Monika Kaczmarek i dr Marta Suchocka. Wśród zaproszonych gości byli prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, zastępca prezydenta Wojciech Borecki, wicestarosta Jeremi Hołownia, Edward Schmidt prezes Głogowskiego Szpitala Powiatowego oraz Krystyna Piasecka-Olejniczak Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie.

- Co to znaczy "człowiek niepełnosprawny"? - To pytanie usłyszeli dziś uczestnicy konferencji pod hasłem "Niepełnosprawność a wyzwania współczesności". Pytanie zadał, niestety nie osobiście, profesor Jan Miodek, jeden z najbardziej znanych polskich językoznawców. Choć nie mógł się pojawić na dzisiejszym spotkaniu, w nagranej wypowiedzi podkreślił istotną różnicę - "Niepełnosprawny", ale może to tylko jeden drobny detal anatomiczny? Dzięki przyimkowi "z" my tę kompletną niepełnosprawność ograniczamy, dlatego warto mówić, że to człowiek "z niepełnosprawnościami", bo przecież często nie jest on jakoś absolutne niezdolny do codziennego życia - To właśnie wyjaśniali też prowadzący spotkanie Stanisław Stolarczyk. Spotkaniu przyświecało motto "Cukier słodzi, zdrowiu szkodzi".

Podziękowania za pracę i życzenia zdrowia i wytrwałości w tak ważnej działalności złożyła Monika Kaczmarek, skarbnik Polskiego Zarządu - Znajdujemy się w Domu Uzdrowienia Chorych. To jest miejsce magiczne, gdzie większość konferencji imprez i przedsięwzięć odbywa się w cieniu kolegiaty głogowskiej. Gospodarzami są Cisi Pracownicy Krzyża - głos zabrała siostra Nel, reprezentantka Cichych Pracowników Krzyża - Zawsze gościmy u nas Państwa z wielką radością gościmy, również dziękujemy za współpracę i jesteśmy otwarci na działania i inicjatywy. U nas rehabilitują się osoby z miasta i okolic, średnio 250 osób korzysta u nas z rehabilitacji. Osoby z niepełnosprawnościami miały też okazję, się u nas zatrudnić. Obecnie pracuje u nas 19 takich osób - opowiadała. Podkreśliła też, że osoby z niepełnosprawnościami też mają swoje talenty i zdolności, a czasem również są niezastąpione - Osoba z niepełnosprawnością, chora czy cierpiąca była podmiotem działania, a nie przedmiotem opieki - podsumowała.

RED

(Grażyna Hanuszewicz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%