Dzieje sięGłogów

Nie tak dawno był ruiną… świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru2 min na czytanie

Nie tak dawno był ruiną... świętujemy Międzynarodowy Dzień Teatru

Dziś (27.03.) Międzynarodowy Dzień Teatru. Niestety nie możemy wspólnie świętować tego wydarzenia w murach odbudowanego po wojnie teatru im. Andreasa Gryphiusa – z powodu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

Mało kto wie, ale twórcą budynku miejskiego teatru jest Christian Valentin Schutze, który projektował również inne budynki w mieście – chociażby nieistniejący już ewangelicki kościół garnizonowy, znajdujący się w sąsiedztwie kościoła Bożego Ciała. Teatr został wzniesiony w 1799 roku. – Swoją architekturą budynek miał wyrażać ówczesną estetykę, odwołującą się do epoki starożytności – opowiada regionalista Dariusz Czaja. Elementami dekoracyjnymi m.in. figurami gipsowymi i sztukateriami, zajął się rzeźbiarz i sztukator z Poczdamu – Konstantin Sartori.

Radoxim 5

Z biegiem czasu budynek był przebudowywany. Zniszczony w trakcie drugiej wojny światowej. Popiersie jednego z najsłynniejszych głogowian i patrona budynku – Andreasa Gryphiusa – przetrwało nawet oblężenie miasta w 1945 roku, lecz w latach 50-tych ubiegłego wieku, w niewyjaśnionych okolicznościach, zaginęło. Na tym ciekawostek nie koniec, bo teatr kryje wiele innych tajemnic. To w głogowskim teatrze swój pierwszy zawodowy kontrakt aktorski podpisał Emil Jannings – zdobywca pierwszego w dziejach Oskara.

– Pierwsza koncepcja odbudowy teatru powstała już w 1959 roku. Według jej założeń w budynku miało powstać kino na 200-300 miejsc. Nic z niej nie wyszło – wspomina Czaja. A kolejna koncepcja, również ostatecznie niezrealizowana, pojawiła się w 1976 r. i zakładała powstanie Centrum Kultury „Dom Młodego Górnika”, zaś odbudowane budynki teatru i ratusza miały być połączone szklanym korytarzem. Kolejna wizja, tym razem z 1988 r., zakładała odbudowę budynku na wzór przedwojenny, w którym miał powstać Dom Hutnika, przeznaczony dla pracowników KGHM. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku powstała Fundacja Odbudowy Teatru im. Andreasa Gryphiusa, która zorganizowała konkurs na projekt odbudowy budynku.

W 1998 r. wygrał projekt Andrzeja Kamińskiego, który zakładał odbudowę budynku w stanie sprzed 1945 roku, wraz z dobudową aneksu. Mimo początkowych prac przygotowawczych, od 2005 roku wszystko było wstrzymane. W końcu po wielu latach starań udało się rozpocząć odbudowę – stało się to w lipcu 2016 r. – Co ważne, odbudowywany obecnie gmach nawiązywać będzie wyglądem do budynku sprzed 1945 roku – cieszy się Czaja. Co ciekawe, uwzględniając sugestie mieszkańców, by w elewacji budynku zachowano fragmenty wojennych zniszczeń, a kolumny przy wejściu zakonserwowano. Okazuje się, że budowę rozpoczęto praktycznie w ostatnim możliwym terminie.

– Jak wynikało z ekspertyz, mury budynku były w bardzo złym stanie i mogły grozić nawet zawaleniem – dodaje Dariusz Czaja. A na koniec warto pamiętać, że ruiny budynku teatru to jedyny zabytek w Głogowie sprzed XIX wieku, który nie jest związany architekturą sakralną czy militarną.
RED

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się