Dzieje sięGłogów

Pierwsze znaki szlaku św. Jakuba już są. Gdzie? Na bulwarze2 min na czytanie

Pierwsze znaki szlaku św. Jakuba już są. Gdzie? Na bulwarze

Szlak św. Jakuba to ogólnoeuropejska pielgrzymkowa sieć dróg i ścieżek, która prowadzi pielgrzymujących z krajów bałtyckich przez Polskę, Niemcy, Szwajcarię i Francję do grobu apostoła do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.

– Odcinek głogowski szlaku św. Jakuba ma swój początek strony polnej drogi – przedłużenie ul. Perseusza na os. Kopernika – z kierunku Kurowic, dalej przez Brzostów i wzdłuż ul. Lipowej, następnie z ul. Sikorskiego, w kierunku kościoła św. Klemensa, ul. Przemysłowa, w stronę Alei Wolności, dalej w kierunku Bramy Brzostowskiej i przy Muzeum Archeologiczno- Historycznego w Głogowie. Następnie szlak przechodzi przez Odrę i most drogowy, w kierunku Kolegiaty na Ostrowie Tumskim – wyjaśnia regionalista Dariusz Czaja. Według najnowszych trendów w miastach z atrakcjami turystycznymi prowadzi się alternatywny szlak, aby umożliwić pielgrzymom ich zwiedzanie.

W Głogowie także powstanie więc również turystyczna pętla. Na wysokości muzeum znajdzie się takie rozgałęzienie na Stare Miasto i Bulwar Nadodrzański. A uroczystości związane z otwarciem tego szlaku planowane są już we wrześniu.

I tak zamontowany zostanie postument kamienny o wysokości 90 cm, wykonany z piaskowca kwarcowego. A także planując montaż trzech tablic kamiennych o wymiarach ok. 40 cmx60 cm wraz z symbolem muszli św. Jakuba z elementami z brązu, oznaczone logo KGHM oraz herbem Głogowa, 18 oznaczeń poziomych ze znakiem muszli św. Jakuba (10 szt. w istniejących oraz 8 szt. w nowych płytach kamiennych o wym. 48 cm x 48 cm x 6 cm w ciągach komunikacyjnych). Będzie to kosztowało w granicach 54 tys. zł z czego 20 tys. zł to dofinansowanie z Fundacji KGHM-u.

Pierwsze elementy tego szlaku już są – na bulwarze. – Znaki poziome będą w kostkach granitowych. Na samym bulwarze będzie ich około dziesięciu. Jak go wykonać? Najpierw trzeba przygotować odpowiednio kostkę – przede wszystkim ją oczyścić. Nadać jej odpowiedniej temperatury, potem nałożyć specjalną folię i piaskować. Na końcu jest malowanie. Zrobienie takiej jednej kostki trwa około godziny. Można powiedzieć, że to będą niezniszczalne znaki – Mateusz Ciemny, który prowadzi w naszym mieście zakład kamieniarski.
RED

Podziel się informacją ...
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Zobacz inne

Więcej w Dzieje się