Zamknij
REKLAMA

Kolegiata zaprasza na uroczystość instalacji kapituły głogowskiej

19:03, 20.03.2023 Źródło: Kolegiata Głogowska Aktualizacja: 19:04, 20.03.2023
Skomentuj

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski Tadeusz Lityński, podczas Mszy św. odprawianej 27 września 2020 r. z okazji obchodów 900-lecia powstania kapituły w odbudowanej z ruin kolegiacie głogowskiej zadecydował o przywróceniu tej sekularyzowanej w 1810 r. instytucji kościelnej. Powiedział wtedy ważne słowa: "Podjąłem historyczną decyzję przywrócenia Kapituły Kolegiackiej w Głogowie na większą chwałę Boga i dla pożytku lokalnej wspólnoty Kościoła i ziemi głogowskiej".

W Wielki Czwartek 2022 roku bp Tadeusz powołał pierwszych kanoników gremialnych i honorowych. W najbliższą sobotę (25.03.) o godz. 10. w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego nastąpi instalacja kapituły, czyli jej formalna inauguracja zgodnie z jej statutami. Zostaną nałożone dystynktoria, które będą charakteryzować gremium kanoników.

Nowe dystynktoria nawiązują do tych, które zostały nadane kapitule głogowskiej przez króla pruskiego Ferdynanda Wilhelma II w roku 1788. Na rewersie krzyża widniały litery C.M.G.F. a W.S. A MCXX –  co znaczyło „Kapituła Wielkiego Głogowa fundowana przez Wojsława Księcia śląskiego w 1120 r.”, na współczesnym odznaczeniu dodano jeszcze słowa R.a.E.T.L. A MMXX, co znaczy, że renowacji kapituły dokonał ks. bp Tadeusz Lityński w roku 2020.

W tym dniu kanonicy przed wspólną Mszą dziękczynną odmówią także pierwszy raz w nowej wspólnocie modlitwę brewiarzową, która była zawsze istotą duchowości każdej kapituły.

 

 
 
(Źródło: Kolegiata Głogowska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%