Zamknij

Współpraca Chrobrego ze stowarzyszeniem Szansa już podpisane

14:35, 21.03.2023 Źródło: Chrobry Głogów, BL Aktualizacja: 15:52, 21.03.2023
Skomentuj

Chrobry i stowarzyszenie dla dzieci i młodzieży SZANSA oficjalnie rozpoczęły dziś (21.03.) współpracę w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Współpraca zakłada m.in. cykl szkoleń, w których w pierwszej kolejności udział wezmą trenerzy osiedlowi klubu, którzy już od kwietniu będą mieć do czynienia z ponad 100-osobową grupą dzieci i młodzieży.

Jak podkreślają władze klubu, adresatem zadania są dzieci z głogowskich podwórek, które samodzielnie przychodzą na szkolne boiska, gdzie czeka na kadra trenerska klubu. – Dzięki stałej obecności trenerów dzieci w wolnym czasie mają dostęp do szkolnej infrastruktury, a trenerzy są wyposażeni w niezbędny do prowadzenia zajęć sprzęt sportowy. Nie są to jednak zwykłe treningi, ponieważ podstawą funkcjonowania grup jest zaufanie, a trener choć nie pełni funkcji opiekuńczej bywa po prostu przyjacielem

– Moment ogłoszenia naszej współpracy nie jest przypadkowy, ponieważ tydzień temu miasto ogłosiło wyniki konkursu na realizację VIII edycji zadania Trener Osiedlowy, które realizujemy rokrocznie od 2016 roku. Jest to zadanie, które doskonale wpisuje się w naszą koncepcję społecznej odpowiedzialności i za jego realizację byliśmy już wyróżniani przez Fortuna 1 Ligę, a od dwóch lat cieszymy się wsparciem PZPN, dzięki czemu już dwa lata z rzędu zabieramy dzieci uczestniczące w zajęciach na mecze reprezentacji na Stadion Narodowy – informuje Chrobry Głogów.

– Mając świadomość wagi funkcji, jaką w terenie pełnią nasi trenerzy postanowiliśmy, że pilotażowo właśnie ta grupa zostanie przeszkolona w zakresie proponowanym przez stowarzyszenie Szansa, aby zacząć małymi krokami wdrażać lokalny system pomocy dzieciom krzywdzonym. Zdajemy sobie sprawę, że często są oni na pierwszej linii wyłapania sygnałów świadczących o przemocy czy to ze strony dorosłych, czy też ze strony rówieśników, a pod ich okiem znajduje się przez cały tydzień od 100 do 200 dzieci – podkreśla

Z czasem programem mają zostać objęte także dzieci i młodzież na co dzień trenujące w Chrobrym Głogów, czyli prawie 600 młodych głogowian od 4 latków, poprzez grupy młodzieżowe do seniorskich. Klub podkreśla, że uczestnictwo w rywalizacji sportowej generuje wiele emocji i zależności, które powinny być klarowne. – Liczymy na solidne wsparcie Szansy, z którą łączy nas troska o dobro dzieci i młodzieży – zaznaczają władze klubu.

– Pion piłki nożnej jest w Polsce najbardziej masowy. PZPN już wprowadził podobne procedury w życie, dzisiaj robimy to my. Wychodzimy dziś do przodu i zamierzamy aktywnie działać, dlatego korzystamy ze wsparcia instytucji, która ma duże doświadczenie w tym zakresie i nam pomoże – mówi dyrektor Zbigniew Prejs.

– Bardzo się cieszę, że stowarzyszenie Szansa po raz pierwszy nawiązuje współpracę z klubem Chrobry Głogów. Umożliwi to realizowanie naszej misji i pomoże klubowi sportowemu w prowadzeniu działań edukacyjnych dla dzieci, których przecież w życie klubu angażuje się bardzo dużo. Naszym głównym założeniem jest wspólnie wprowadzenie standardów ochrony dzieci, które uczestniczą w zajęciach klubu sportowego – wyjaśnia prezes Szansy Anna Lechowska. – Będziemy przeprowadzać spotkania, szkolenia i opracowywać dokumenty, które mają na celu ochronę dzieci przed wszelkimi sytuacjami krzywdzącymi oraz reagować na zgłoszenie takich problemów przez dziecko trenerowi. Zakładamy, że trener jest dla dziecka bardzo ważną osobą, z którą dziecko może się podzielić swoimi problemami – mówi.

Swoje nadzieje  dotyczące współpracy wyraził również prezes Piotr Miselis. – Klubowi i spółce Chrobry zależy na takiej działalności, która ochroni dzieci przed krzywdzeniem. Chcemy się włączyć w akcję informacyjną dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów, żeby uświadomić, w jaki sposób centrum na rzecz pomocy dzieciom udziela pomocy, gdzie tę pomoc znaleźć i jak ona działa. Będziemy brać aktywny udział we wszystkich kampaniach i działaniach edukacyjnych, które będą miały na celu ochronę dzieci przed jakąkolwiek formą przemocy. Chcemy też pomóc naszym pracownikom podnieść kompetencje w zakresie wychwytywania sygnałów świadczących o tym, że dziecko jest zagrożone. Mam nadzieję, że to dzisiejsze oficjalne porozumienie pomoże nam w osiągnięciu tych celów – podkreśla Miselis.

– Mówiąc o partnerstwie podnosimy kompetencje, będziemy uczyć osoby pracujące z dziećmi. Dla nas jest to również forma promocji naszych działań i zachęcania osób, które na co dzień mają styczność z młodszymi, do korzystania z naszej pomocy. Nasza kompleksowa i specjalistyczna pomoc jest za darmo – dodaje Dominika Błaszczyk.

(Źródło: Chrobry Głogów, BL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%