Zamknij

Dziś Dzień Sapera, czyli święto wojsk inżynieryjnych

13:54, 16.04.2023 Aktualizacja: 13:55, 16.04.2023
Skomentuj

- W dziejach narodu są takie chwile, które kształtują historię. Jednym z takich wydarzeń, które na stałe zapisały się w pamięci Polaków jest 16 kwietnia. Dla żołnierzy wojsk inżynieryjnych ma on szczególną wymowę. Operacja forsowania Odry i Nysy Łużyckiej w 1945 roku, którą zabezpieczało 25 batalionów inżynieryjnych różnych specjalności, i której powodzenie okupiło życiem tysiące saperów, jest symbolem oddania, nieustępliwości i odwagi polskich saperów - mówił ppłk Wojciech Meketiuk, dowódca 4. Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie, w piątek, gdy głogowska jednostka oficjalnie świętowała przypadającą dokładnie dziś 78 rocznicę forsowania Nysy i Odry na „ostatniej prostej” do Berlina.

Tymczasem, mimo, że od zakończenia drugiej wojny światowej minęło prawie osiem dekad, saperzy wciąż jeszcze ryzykują zdrowie i życie, by usuwać tkwiące w ziemi „pamiątki” po niej. – Strach towarzyszy saperowi zawsze. Taka służba – przyznaje st. sierżant Piotr Tupadło, zastępca dowódcy patrolu saperskiego numer 22 z 4. Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego, który rocznie unieszkodliwia kilkadziesiąt tysięcy powojennych pozostałości. Z reguły pochodzą one z okresy drugiej wojny, ale zdarzają się i starsze znaleziska – z okresy pierwszej wojny, a nawet kulki ołowiane z muszkietów jeszcze z wojny napoleońskiej.

Saperzy zaznaczają przy tym, że nic nie wskazuje na to, by coś się miało zmienić, gdyż działania wojenne na naszym terenie były tak zaciekłe i tak długotrwale, że ten teren po prostu został całkowicie naszpikowany pociskami. A trzeba liczyć, że w w tamtych czasach ok. 30 proc. z nich nie wybuchało i to wszystko tkwi w ziemi. Tysiące sztuk.

– Najbardziej niebezpieczna była bomba znaleziona w 2018 r. przy al. Wolności w trakcie prac melioracyjnych. Wykopano ją bardzo blisko jezdni i chodnika. Ze Śródmieścia ewakuowano wtedy ok. 3 tysięcy mieszkańców. – To była 250-kilogramowa bomba produkcji niemieckiej, model SC, która zawierała 150 -180 kilogramów materiału wybuchowego. Była uzbrojona i zrzucona z samolotu, ale po prostu zapalnik nie zadziałał i nie wybuchła. Podejmowaliśmy ją od razu jak tylko to było możliwe, akcja trwała między północą a 4 nad ranem, gdyż to była wyjątkowa sytuacja, zagrożone było życie i zdrowie ludzi. Jeszcze tego samego dnia zniszczyliśmy ją na poligonie w Świętoszowie koło Żagania – wspomina Piotr Tupadło.

W Polsce działają 44 saperskie patrole, w tym dwa – 22 i 24, właśnie w Głogowie. Pierwszy obsługuje część trzech województw, natomiast drugi działa tylko na Dolnym Śląsku – jeździ do Polkowic, Lubina, Legnicy, Wałbrzycha czy Świdnicy, a także działa na miejscu, w Głogowie. W każdym patrolu saperskim służy ośmiu saperów.

– Saper ryzykuje życie, ale taka służba. Każdy z naszych patroli o tym wie i się na to godzi – tłumaczy Piotr Tupadło. – Są trzy sposoby podejmowania niebezpiecznych przedmiotów – pierwszy to oczywiście manualny, a inne to zdalne i półzdalne. Najczęściej bombę podejmuje się w kombinezonie przeciwwybuchowym lub tylko w hełmie i kamizelce. Najbardziej niebezpieczny jest pierwszy moment, pierwsze poruszenie, czyli zerwanie. Potem odczekuje się 15 minut czy nie wybuchnie. I wtedy podnosimy. Dla sapera zawsze to ryzyko – przyznaje żołnierz.

W październiku 2019 roku w lesie koło Kuźni Raciborskiej na Śląsku podczas neutralizowania pocisków, najprawdopodobniej artyleryjskich z czasów drugiej wojny, doszło do wybuchu, w którym zginęło trzech saperów, a trzech zostało rannych. – Strach jest, ale jak się przestrzega procedur, to nie powinno się nic zdarzyć – uważa Piotr Tupadło, choć oczywiście bywają wyjątki. W Głogowie saperzy nie mają takiego, ale niektóre patrole dysponują już robotami, które podejmują niebezpieczne przedmioty za człowieka. Są także manipulatory, które wspomagają saperów.

(DN)

 

 

 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu myglogow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%