Zamknij

Wicepremier Jacek Sasin odwiedził kopalnię Sierra Gorda w Chile

17:54, 17.04.2023 Aktualizacja: 19:49, 17.04.2023
Skomentuj

Najważniejsza inwestycja zagraniczna KGHM - chilijska kopalnia Sierra Gorda, w ostatnich latach bije rekordy wydajności wydobywczej i przerobowej, systematycznie poprawia wyniki operacyjne oraz finansowe i zasila budżet KGHM. Kopalnię odwiedził Wicepremier Jacek Sasin, który zapoznał się m.in. z wdrożonymi w Sierra Gorda nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi w produkcji. Wszystko zgodnie z współczesnymi trendami w branży górniczej.

Produkcja miedzi płatnej w Sierra Gorda w 2022 r. wyniosła 90,8 tys. ton (55 proc. udziałów KGHM). Z kolei przychody ze sprzedaży w 2022 r. wyniosły 1 mld 617 mln USD (dla 100 proc. udziału), czyli 3 mld 974 mln zł odpowiednio do udziału własnościowego KGHM Polska Miedź S.A.

– KGHM to globalny lider wśród producentów miedzi i srebra na świecie. Sierra Gorda to najlepszy przykład tego, że polskie firmy doskonale radzą sobie na globalnych rynkach. KGHM produkuje coś, na czym oparta jest w transformacja energetyczna Europy i świata. Miedź to surowiec strategiczny. Dlatego tak ważny jest ten zagraniczny sukces KGHM, jednego z filarów polskiej gospodarki – mówił Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych.

Od stycznia tego roku kopalnia Sierra Gorda działa wyłącznie na bazie energii elektrycznej pochodzącej z Odnawialnych Źródeł Energii. Ta zmiana oznacza zatrzymanie emisji miliona ton CO2 do atmosfery rocznie. W procesie wydobywczym kopalnia stosuje szereg innowacyjnych rozwiązań jak wysokociśnieniowe kruszarki walcowe, które działaniem rozdrabniającym minimalizują wydatki na energię. Do tego jako pierwsza firma górnicza w Ameryce Łacińskiej używa autonomicznego robota, który zlicza stan w magazynie sprzętów. Dane są dostępne natychmiast w zintegrowanym systemie.

– Sierra Gorda jest jedyną kopalnią miedzi w Chile, która przekroczyła swoje założenia projektowe dotyczące przerobów. Zwróciło to uwagę naszej konkurencji oraz rządu chilijskiego. Jesteśmy firmą, która wie, jak eksploatować złoża o niskiej zawartości miedzi i uczynić je zyskownymi. Złoża o wysokiej zawartości są bardzo rzadkie i większość firm górniczych musi się przestawić na wydobycie przy niskiej zawartości. My już umiemy to robić i wyprzedzamy konkurencję – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Zakład wzbogacania rudy miedzi został zaprojektowany do procesowania dziennie 110.000 ton rudy, a w 2021 r. średnia dziennego procesowania wyniosła 130.000 ton, czyli 18 proc. więcej niż przewidywał projekt instalacji. Chilijska kopalnia KGHM jest również pionierem górnictwa o niskiej zawartości miedzi w rudzie, a w procesie produkcji wykorzystuje wyłącznie wodę morską. Woda jest kluczowa w procesie wydobywczym, ponieważ bez jej użycia konieczne byłoby wykorzystanie zasobów kontynentalnych, których brakuje na pustyni Atacama, uznawanej za najsuchszą na świecie. Dlatego kopalnia wykorzystuje słoną wodę. Tylko 10 proc. wody morskiej jest odsalana i wykorzystywana w procesie wytwórczym molibdenu i w funkcjonowaniu obozu pracowniczego na pustyni. Reszta nie jest odsalana i jest zasadniczo wykorzystywana do przetwarzania miedzi.

– Chcę usłyszeć deklarację rządu Chile, że planowana w tym kraju nacjonalizacja przemysłu miedziowego jest nieaktualna, wyjaśnienia wymaga też opodatkowanie wydobycia miedzi - powiedział wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który przebywa z wizytą Chile. Sasin podkreślił, że kopalnia miedzi i molibdenu Sierra Gorda to największa polska inwestycja za granicą, a miedź to w tej chwili absolutnie strategiczny surowiec. Wicepremier ma się spotkać z przedstawicielami chilijskiego rządu, a rozmowy mają dotyczyć planowanych zmian w prawie podatkowym, w tym podatku miedziowym. – Będziemy namawiać naszych partnerów, żeby pozwolili odliczać od podatku nakłady na inwestycje. Chciałbym też usłyszeć deklaracje, że to, co było programem obecnego rządu, czyli nacjonalizacja przemysłu miedziowego, dzisiaj jest już nieaktualne. Musimy mieć pewność, że polskie inwestycje w Chile w wydobycie miedzi są i będą bezpieczne – podkreślił Jacek Sasin.

(Źródło: KGHM, PAP, fot. KGHM)

 
 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%