Zamknij

Sokoły z komina w Hucie Miedzi Głogów dostały obrączki. Już 45 ptaków wyklutych w Głogowie poleciało w świat

13:10, 31.05.2023 . Aktualizacja: 15:31, 31.05.2023
Skomentuj

Młode sokoły, które wykluły się w gnieździe na kominie Huty Miedzi Głogów II, zostały już zaobrączkowane. – Udało się! – poinformowały służby prasowe KGHM Polska Miedź.

Na żółto, bo one są z miasta

Sokolątka wykluły się w kwietniu w gnieździe na kominie „Koniczynka”, znajdującym się na specjalnej platformie. Akcję ich obrączkowania przeprowadzili specjaliści ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt przy wsparciu wolontariuszy KGHM oraz pracowników huty zaangażowanych w opiekę nad sokołami. Pisklęta otrzymały specjalną żółta obrączkę przeznaczoną dla sokołów gniazdujących na terenach miejskich.

Jeden zamieszkał w Warszawie

W Hucie Miedzi Głogów sokołami opiekują się od 2009 r. Na jednym z kominów, właśnie "Koniczynce" na głogowskiej dwójce, zamontowano platformę, na której te ptaki gniazdują. W sumie zaobrączkowano już 45 piskląt, które się tam urodziły. Jest to wynik imponujący, biorąc pod uwagę, że w Polsce żyje zaledwie 100 par sokołów wędrownych. Szacuje się, że ptaki, które wykluły się na kominie w hucie, znacząco zasiliły krajową populację sokoła, który obecnie jest skrajnie rzadkim ptakiem drapieżnym. Dzięki monitoringowi oraz obrączkowaniu ptaków wiadomo, że jeden z głogowskich sokołów nazwany Giga „przeniósł się” do stolicy i gniazduje obecnie na pałacu kultury i nauki w Warszawie.

Mamusia i tatuś

W tym roku platformę lęgową na kominie w HMG II zajmowała para sokołów Szira i Bohun, która doczekała się trzech właśnie zaobrączkowanych pisklaków. Gniazdo sokołów można obserwować na stronie peregrinus.pl.

(DN)

 

 
 
(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

KwapKwap

0 0

Złote czy z miedzi? 18:31, 31.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%