Zamknij

Grębocice mają już obwodnicę. Gmina wybudowała 4 kilometry nowej drogi do Kwielic

14:31, 01.06.2023 . Aktualizacja: 15:43, 01.06.2023
Skomentuj

Dokładnie rok temu gmina Grębocice rozpoczęła budowę całkiem nowej drogi z Grębocic do Kwielic, tzw. obwodnicy, która ma odciążyć ruch drogowy we wsiach i ułatwić dotarcie na nowy szyb kopalni. Jest już gotowa, a jej przekazanie do użytku zaplanowano na jutro (piątek 2 czerwca). Wójt Roman Jabłoński zaprasza wszystkich do honorowego przejazdu rowerami, gdyż przy jezdni jest także wybudowana droga rowerowa. Sam także pojedzie.

Mają teraz 17 km ścieżek rowerowych

Start o godz. 10.45 na początku obwodnicy w Kwielicach. Każdy uczestnik otrzyma upominek od gminy. O godz. 11 nastąpi przekazanie obwodnicy do użytkowania. Warto w tym wziąć udział, bo taka droga wybudowana przez wiejską gminę to naprawdę wyjątek. Firma PBD z Głogowa wybudowała ją w 12 miesięcy - 4 kilometry pełnowymiarowej jezdni wraz ze ścieżką rowerową, która będzie się łączyła ze ścieżką wybudowaną od Kwielic do Polkowic. W jednym ciągu będzie to ok. 17 kilometrów ścieżki rowerowej.

Tędy pojadą górnicy do kopalni

Myśleliśmy o tej drodze już od 10 lat. Jest potrzebna z kilku względów. Po pierwsze ma odciążyć ruch przez Grębocice i zlikwidować utrudnienia na ul. Długiej. Dotąd samochody jeździły tamtędy w kierunku Kwielic, a mamy już obwodnicę pozwalającą na ominięcie naszej miejscowości–

tłumaczy wójt gminy Grębocice Roman Jabłoński. Trzeba było tę drogę wybudować także w obliczu budowy szybu górniczego GG-1 w Kwielicach.

Tędy będą górnicy jeździć do pracy w ciągu najbliższych czterech, pięciu lat, na zmiany co sześć godzin. Prognozy są takie, że prawdopodobnie powyżej tysiąca osób w ciągu doby pojedzie i wróci z pracy do domu. Musimy się na to przygotować - uważa wójt.

Polski Ład im pomógł

Obwodnica zaczyna się za Grębocicami, od drogi powiatowej aż do drogi w Kwielicach koło boiska. Oczywiście jej wybudowanie nie byłoby możliwe, gdyby nie pieniądze od rządu. 10 mln 200 tys. to dofinansowanie z Polskiego Ładu, reszta to koszt gminy Grębocice. Cała budowa miała kosztować ok. 16 milionów.

(DN)

 

 

 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%