Zamknij

Ostrzeżenie WIOŚ w sprawie arsenu w powietrzu

18:44, 03.07.2023 Aktualizacja: 18:48, 03.07.2023
Skomentuj

Huczy od doniesień o podwyższonym stężeniu arsenu w powietrzu w Głogowie i Legnicy. Media tradycyjne i internetowe informują, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał ostrzeżenie, że w obu miastach istnieje ryzyko przekroczenia średniorocznego stężenia arsenu w pyle zawieszonym PM10. Alert o zagrożeniu ma obowiązywać do końca roku, a źródłem zanieczyszczenia powietrza jest przemysł.

Analiza wyników pomiarów arsenu w pyle zwieszonym PM10 ze stacji PMŚ w Legnicy przy ul. Rzeczypospolitej i w Głogowie przy ul. Wita Stwosza za okres od 1.06.2022 r do 30. 04.2023 r. wskazuje na ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla arsenu na terenie: miasta Głogów i Miasta Legnica. Ludność zamieszkująca obszar, na którym w 2023 r. istnieje ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego arsenu to ok. 187 tys.

- informuje w swoim komunikacie Regionalny Wydział Monitoringu GIOŚ.

Co to oznacza w praktyce?

Są 4 poziomy ogłoszenia alertów. W komunikacie jest mowa o I stopniu, czyli o ryzyku wystąpienia, a nie samym wystąpieniu

- podkreśla rzeczniczka prezydenta Głogowa Marta Dytwińska-Gawrońska i dodaje, że zgodnie z „Planami działań krótkoterminowych dla stref województwa dolnośląskiego" opracowanymi przez zarząd województwa dolnośląskiego, tryb i zakres działań w przypadku ogłaszania alertu I poziomu określa, że działania informacyjne mają polegać na przekazaniu przez WIOŚ tej informacji do wojewody i Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz zarządu województwa, natomiast wojewoda – za pośrednictwem Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przekazuje tę informację do Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz umieszcza ją na swojej stronie internetowej.

Jeśli nastąpi przekroczenie

Dopiero przy poziomie III, czyli gdyby wystąpiło przekroczenie, służby wojewody przez powiatowe zespoły zarządzania kryzysowego zawiadamiają gminy, służby ratownicze, szpitale, szkoły, media i społeczeństwo

- wyjaśnia Marta Dytwińska-Gawrońska.

A GIOŚ informuje, które grupy mieszkańców są najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza arsenem. To:

  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
  • osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
  • osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci,
  • osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy.

Osoby te mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia, np. ból lub dyskomfort  w klatce piersiowej, znużenie czy  brak tchu, kaszel lub nasilenie się objawów astmy.

.(EI, fot. WIOŚ - Stacja pomiarowa w Głogowie)

 
 
 
 
 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

HutnikHutnik

1 1

A zyski 2.4 wypłaty tak mówił zarząd tak mówiły związki a przyszłomniej niż 2 wypłaty więc Pis już wie że przegrał

22:01, 03.07.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%