Zamknij

Młode pielęgniarki z Głogowa dostały czepki

14:45, 07.07.2023 . Aktualizacja: 16:32, 07.07.2023
Skomentuj

17 świeżo upieczonych pielęgniarek dostało dziś (7.07.) czepki w trakcie uroczystości zakończenia ich nauki na studiach licencjackich na kierunku pielęgniarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. - Mam nadzieję, że zostaniecie w Głogowie, a przynajmniej tu, na Dolnym Śląsku – powiedziała im Anna Szafran, przewodnicząca Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, która zakładała im czepki.

Na kierunku pielęgniarstwa w głogowskiej uczelni w zeszłym roku po raz pierwszy odbyła się taka uroczystość zakładania czepków. Dziś zorganizowano drugą. Panie, które ukończyły trzyletnie studia licencjackie z pielęgniarstwa dostały czepki i złożyły ślubowanie. W sumie było ich 17. Teraz zostało im tylko odebrać dyplomy i uzyskać prawo do wykonywania zawodu, no i mogą iść do pracy. Podobno żadna z nich nie będzie miała problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Szpitale i przychodnie czekają z otwartymi rękami. W sumie mury głogowskiej uczelni opuszcza czwarty rok absolwentów licencjatu – studia takie skończyły już 104 osoby (było kilku pielęgniarzy). W tym roku pierwszy rocznik kończy studia magisterskie z pielęgniarstwa w PWSZ w Głogowie.

Ten rocznik tworzy głogowską złotą setkę. Dla nas jesteście takim białym złotem

– mówił starosta Jarosław Dudkowiak, który prosił nowe pielęgniarki, aby jednak zostały w Głogowie – w szpitalach i przychodniach. – Wybór należy do was – powiedział. Ale my pytaliśmy – dużo pielęgniarek znalazło już pracę w szpitalu w Głogowie albo w szpitalach w sąsiednich miastach. Będą pracowały także w przychodniach lub specjalnych ośrodkach dla starszych osób. Żadna nie zapowiadała, że pojedzie do pracy za granicę. Mówiły, że na początek chcą popracować w szpitalach, aby zdobyć doświadczenie i kwalifikacje. Spotkaliśmy także kosmetolożki, które zostały pielęgniarkami, aby mieć uprawnień do wykonywania niektórych zabiegów polegających na ostrzykiwaniu – bo wkrótce w naszym kraju zmienią się przepisy na bardziej rygorystyczne. Natomiast prawie wszystkie licencjatki deklarowały, że będą kontynuowały naukę na studiach drugiego stopnia.

Zwyczaj czepkowania uczennic pielęgniarstwa wprowadzono 1911 roku w Krakowie. Od tamtej pory pielęgniarka kojarzyła się z czepkiem, ale w 1991 r. zniesiono obowiązek noszenia go. Został jednak bardzo ważnym symbolem pielęgniarki.

 

 
 
(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Margot64Margot64

0 0

Wspolczuję 18:15, 08.07.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%